Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Przemyślu

Ewa Stachniak: "Ogród Afrodyty"

11-07-2011

Spotkanie przemyskiego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 11 lipca 2011 r. i miało charakter nieco odmienny niż zazwyczaj. Lipcową lekturą naszej grupy był Ogród Afrodyty Ewy Stachniak. Powieść ta na kanwie burzliwych wydarzeń historycznych przedstawia losy ulubienicy salonów, pięknej Greczynki - Zofii Potockiej, która z prostej dziewczyny awansuje do rangi brylującej w salonach polskiej arystokratki. Hrabina Zofia Potocka, w ostatnich dniach swojego życia, sięga w przeszłość, przywołując koleje burzliwych swych losów Lektura przenosi nas również do pięknego ogrodu położonego w Humaniu, założonego w 1796 roku przez Stanisława Szczęsnego Potockiego właśnie dla ukochanej żony Zofii, bohaterki Ogrodu Afrodyty, i nazwanego na jej cześć Sofijówką. Nie mogliśmy złożyć wizyty w skomponowanym w stylu romantycznym ogrodzie pięknej Zofii, dlatego odbyliśmy wycieczkę do Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach, gdzie również znajduje się dwór i historyczne założenie parkowe nawiązujące do starych tradycji ogrodów szlachty małopolskiej. Pod opieką przewodnika obejrzeliśmy zakątki tego cennego zabytku przyrody i kultury, w którym tradycja łączy się ze współczesnością.  Po zwiedzaniu, w kolibie huculskiej przy kawie, rozmawiałyśmy na temat losów i oszałamiającej kariery Zofii Potockiej, w których historia splata się z fikcją literacką. Snułyśmy refleksje jak to dawniej kobiety, które nie chciały zgodzić się na przypisany sobie los, karierę robiły. Z ulgą stwierdzając, że czasy mocno się zmieniły.


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: