Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Mielcu

Małgorzata Niezabitowska: "Składana wanna"

30-08-2011

Spotkanie w dniu 26.08.2011 r. członków DKK w Mielcu:
Dyskusja dotyczyła książki Małgorzaty Niezabitowskiej pt. „Składana wanna”. W trakcie dyskusji nasuwały nam się różne wnioski:
Tytuł i ilustracje na okładce sugerowały treść frywolną, a okazało się, że to kawał rzetelnej historii obejmującej 18 i 19 wiek, w którą wkomponowano dzieje pięciu rodów (Okęckich, Leszczyńskich, Lanckorońskich, Ryksów, Mysyrowiczów).
• Wspaniałe patriotyczne wychowanie dzieci – uwidocznione w przekazywaniu rodzinnej tradycji, staranny dobór nauczycieli i guwernerów, nauczanie języków obcych, kształtowanie tężyzny fizycznej (szczególnie praktykowano jazdę konną),wpajana religijność. Wychowanie w oparciu o rodzinę i przez rodzinę, bez dzisiejszego pośpiechu.
• Ciężkie czasy rozbiorów, Księstwa Warszawskiego, powstań, panowania carów. Reperkusje władz, konfiskaty majątków, zsyłki na Sybir, odbieranie dzieci wdowom po powstańcach…
• Na tym tle działalność Polek gospodarujących, wychowujących dzieci i wspomagających powstańców – to piękne i bohaterskie postawy.

Ożywiona dyskusja skrzyła się humorem, gdy porównywaliśmy wartości życia i trwałość małżeństw wtedy i dziś. Zdrady, trójkąty, dzieci z nieprawego łoża – jednym słowem samo życie. Konkluzję dyskusji przyniósł cytat z „Lalki” B.Prusa – (słowa hrabiny Zasławskiej do Wokulskiego) – o pochodzeniu warstw wyższych, w których niejednokrotnie syn bardziej przypomina kamerdynera niż ojca.
Zofia

 

Spotkanie w stałym składzie (tym razem było 10 osób). Dyskusja żywa i (jak zauważyła Zofia) z dużą dawką humoru. Na następne spotkanie planujemy ognisko, a kiełbaski pieczemy w trakcie rozmowy o „Córce Rembrandta” Lynn Cullen.
Marta Nowakowska
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: