Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Mielcu

Ewa Kuryluk: "Frascati"

25-07-2011

Tematem spotkania DKK w dniu 1-go lipca była książka Ewy Kuryluk "Frascati". Autorka jest malarką, pisarką, eseistką i historykiem sztuki. Jej ojcem był były minister kultury, Karol Kuryluk, matka - Maria Kuryluk, z pochodzenia Żydówka.
Dla większości klubowiczów książka była trudna w czytaniu i odbiorze (jak sądzę z uwagi na ich młody wiek). „Frascati” jest autobiograficzną opowieścią o rodzinie autorki. W jednym z wywiadów pisarka przyznaje, że do przeszłości, do historii rodziców wraca się po pięćdziesiątce, kiedy można bardziej zrozumieć historie rodzinne. W tym chyba leży sedno w odbiorze książki przez ludzi młodych. Opisanie dziejów rodzinnych stało się możliwe dopiero po śmierci najbliższych autorki, gdyż jak sama przyznaje – „szczere opisanie rodzinnych problemów, trudności i tragicznej historii mogłoby żyjącym zaszkodzić”. Pisarka podąża śladami rodziców i krewnych, rozmawia ze znajomymi rodziców, wertuje rodzinne archiwa, odwiedza miejsca ważne dla jej bliskich. Efektem podróży w czasie jest szczera i wstrząsająca opowieść o historii jej rodziny. Tragiczny los Żydów, z których tylko nieliczni przeżyli tragiczny dla nich czas, nie zakończył się z końcem wojny. Polacy - tak za lata wojny, jak i wydarzeń kieleckich, roku 1968 - powinni uderzać się w piersi. Książka pomimo wszystko, pełna jest ciepła i miłości do najbliższych, zrozumienia dla powikłanych ich losów. Lektura trudna, ale wspaniała i warta polecenia. W drugiej części spotkania kolega Włodek w pasjonujący sposób podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu w Norwegi, a trzeba przyznać, że po przywitaniu się z rodziną pierwsze kroki skierował do kolegów z DKK. Całość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze, przy degustacji ciasta upieczonego przez Ewę.
Józef Z.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: