Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mielcu

Andrew Tarnowski: „Rdzawe szable, blade kości...”

02-11-2011

Andrew Tarnowski - „Rdzawe szable, blade kości...” („Jak zostałem mazurskim chłopem”)

Andrew Tarnowski jest brytyjskim dziennikarzem polskiego pochodzenia. Publikacja pierwszej książki pt. „Ostatni mazur” spowodowała jego wykluczenie ze Związku Rodu Tarnowskich. [1] Urodzony w Genewie, korespondent agencji Reutera, trafia do Polski w 1988 roku i jest świadkiem upadku komunizmu. Jako historyk z wykształcenia szuka korzeni swego polskiego pochodzenia. Poznaje Polaków, Polskę i zakochuje się w ziemi przodków. Wreszcie decyduje się na zakup gospodarstwa na Mazurach, w Drwęcku.Perypetie związane z zakupem, remontem, poznawanie ludzi i otoczenia opisuje w swojej najnowszej książce „Rdzawe szable, blade kości...”. Relacjonuje w niej proces odkrywania pogmatwanych dziejów swoich sąsiadów i znajomych, historii związanych z wysiedleniem Niemców oraz napływem na Mazury ludności z różnych stron Polski.Jest z jednej strony zewnętrznym obserwatorem, potrafiącym spojrzeć obiektywnie na problemy dewastacji cmentarzy i pamiątek z okresu panowania Niemców na tych terenach oraz wydarzeń historycznych, takich jak bitwa pod Tannenbergiem, z drugiej zaś zauroczonym i zafascynowanym życiem na wsi, w bliskości natury, potrafiącym nie tylko wybaczyć Polakom ich słabości i brak poszanowania historii, lecz nawet tłumacząc ich złe zachowania kontekstem wydarzeń i sytuacji jakie Polaków spotykały.Autor dostrzega i pozytywnie ocenia zmiany postępujące w Polsce i w Drwęcku, rozkoszując się możliwością odpoczynku od hałasu otaczającego i pędzącego coraz szybciej czasu w swojej miniojczyźnie, która stała się jego „kawałkiem raju”, jak ją określa w swojej książce. Książka daje możliwości popatrzenia na siebie samego i na nasz kraj oczyma człowieka, który przybył z zagranicy, z dużym bagażem obcych doświadczeń i świadomie, choć nie bez sentymentu, wybrał ten mazurski kawałek ziemi za miejsce ukochane, pomimo wszelkich dostrzeganych wad i zastrzeżeń. Czasami wydaje się, że te spostrzeżenia i oceny są niesłuszne, krzywdzące, lecz po chwili zastanowienia nastrój ten niknie, pod wpływem dalszej lektury i widocznej miłości do „odzyskanej” ojczyzny przodków przez autora książki.


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: