Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
14771076 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2018 r. zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Grupa iCEA

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Lubeni

Maria Nurowska: "Nakarmić wilki"

04-07-2011

Podczas czerwcowego spotkania w DKK dyskusja skupiała się wokół najnowszej książki Marii Nurowskiej pt. "Nakarmić wilki". Z podobną problematyką tzn.- wilków - spotkałyśmy się we wcześniej czytanej pozycji "Ludzie to wilcy".
Urozmaiceniem dla naszych rozważań było obejrzenie filmiku, w którym autorka przedstawia swoją najnowszą powieść. "Nie jest to powieść jakiegoś wielkiego formatu - szybko przeczytana i szybko zapomniana. To lektura na jeden wieczór" - rozpoczęła dyskusję p. Beatka. Naszym zdaniem nie jest to książka opowiadająca tylko o wilkach, choć dzięki spostrzeżeniom głównej bohaterki Katarzyny zbierającej w Bieszczadach materiały do pracy doktorskiej mamy okazję do lepszego poznania tych inteligentnych zwierząt. Czytelnik dostaje tutaj szansę poznać strukturę stada. Czytając można dowiedzieć się wiele o tych wspaniałych zwierzętach,ale i o ludziach. W tym momencie p. Ela dodała krytyczne uwagi dotyczące zbyt dużego upodmiotowienia wilków. Jej zdaniem autorka "przesadza"z odnoszeniem cech ludzkich do wilków. Mamy tutaj możliwość porównania hierarchii i relacji pomiędzy trójką głównych bohaterów i relacji oraz hierarchii w stadzie. Inna koleżanka Bożenka stwierdziła: "Uczono mnie, że ludzie w Bieszczadach naprawdę z wilkami się borykają - to jest dla nich problem" .Wilki są wrażliwymi, mądrymi istotami, których życie jest w niebezpieczeństwie zaś nierówna walka wilka z człowiekiem kończy się śmiercią tego pierwszego. Lęk przed wilkiem nie wynika jednak z braku serca u ludzi, lecz z braku wiedzy o życiu tych stworzeń - konkluduje p. Bernadka. Wprowadzając na karty książki wątek miłosny pomiędzy Katarzyną a Olgierdem, autorka uatrakcyjnia tym samym dość statyczną akcję co sprawiło, że czytało się z nieco większym zaciekawieniem - stwierdziły klubowiczki. Jest to powieść realistyczna o otwartej kompozycji - gdzie każdy kto czyta może sobie dowolnie interpretować zakończenie - na temat charakteru i kompozycji wypowiada się p. Elżbieta. Dla p. Beatki zaś kompletnie nie jasne jest zakończenie książki - "wszystko tam jest zawoalowane. Poczekajmy na ciąg dalszy" - mówi. Rozważałyśmy również dlaczego taki właśnie tytuł - "Nakramić wilki" - zdaniem pań "dziwny dla tej książki i nie bardzo zrozumiały" .Można go tak zinterpretować: "Każdy z nas nosi w swoim sercu wiele wilków: miłość, przyjaźń, nienawiść - a przeżyją tylko te, które nakarmimy" - i taki sposób myślenia rozwiązuje poniekąd nasz problem. Lubiącym tematykę Bieszczadów, wilków i relacji w świecie tak ludzkim jak i zwierzęcym polecamy do przeczytania omawianą przez nas lekturę stanowiącą w pisarstwie Marii Nurowskiej zupełne novum.
Wiesława Piekarz
DKK Lubenia
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: