Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

DKK w Leżajsku

Spotkanie z Leszkiem Szczasnym

18-10-2011

14 października w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Leżajsku odbyło się spotkanie autorskie z człowiekiem, który odkrywa świat „na własną rękę” Leszkiem Szczasnym oraz promocja jego książki „Świat na wyciągnięcie ręki”. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu Instytutu Książki „Tu czytamy” Dyskusyjne Kluby Książki.

Podróżnik pochodzi z Raciborza. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - ukończył na nim politologię oraz filozofię, z której uzyskał tytuł doktorski. Prowadzi wykłady i zajęcia okołofilozoficzne, prezentuje swoje instalacje artystyczne, czasem pisze wiersze. Przede wszystkim Szczasny jest jednak wielkim pasjonatem turystyki - niezależnym globtroterem, a jednocześnie artystą - fotografem, dokumentującym na zdjęciach wszystkie swoje podróże. Jak sam mówi, podróżuje „niskobudżetowo” - autostopem, skrzętnie omijając miejsca oblegane przez Europejczyków. Śpi pod gołym niebem, gości w domach osób, których kulturę i zwyczaje chce poznać, spożywa z nimi posiłki.

Spotkanie z Leszkiem Szczasnym to wielowymiarowa podróż po wyjątkowym kraju jakim jest Turcja. To podróż przez historyczny Stambuł, wyciszone Safranbolu, malownicze wybrzeże Morza Czarnego, starożytną Amasyie i bajkowe formy skalne w Kapadocji. Wspomniał o herbacianych barach, o zwyczajach meczetowych i narodowych, a także o znaczących różnicach w mentalności pomiędzy Turcją a Europą. Pytany o cel swoich podróży, odpowiada: Udaję się w strony mniej sielankowe z lubością wdzieram się nie-wiadomo-gdzie. Ludzie pukają się w czoło: po co tam jedziesz? Tam nic nie ma! I jak mam im wytłumaczyć, że właśnie dla tego NIC tam jadę? Trzeba przecież poznać również niefolderowe oblicze danego kraju.

Wieczór z podróżnikiem uprzyjemniła swoimi występami grupa wokalna Meritum.                                                                                                     

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: