Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

DKK w Leżajsku

Małgorzaty Cichalewska: "Lato Joanny"

23-02-2011

„Lato Joanny” to tytuł książki którą omawiali klubowicze leżajskiego klubu książki w dniu 8 marca 2011 roku. Wszyscy już znudzeni zimą chętnie sięgnęli po debiut literacki Małgorzaty Cichalewskiej, który tytułem zachęcił do lektury.
Główna bohaterka Joanna to 22-letnia studentka. Pochodzi z niewielkiej wsi mazurskiej Jagiełkowo, gdzie wszyscy wszystkich znają, każdy wszystko o sobie wie, a plotka szybsza jest niż wiatr. Joanna jako jedna z niewielu mieszkanek sprzeciwia się tezie, że nauka to strata czasu, wybiera się na studia do Warszawy. Stolica to drugi świat Joanny, gdzie uczy się i pracuje. Jednak nie czuje się najlepiej w tym środowisku, bo jest traktowana „jako ta ze wsi”. Powodem tego jest wyjazd na studia do Torunia.
Akcja książki rozgrywa się jednak głównie w tym pierwszym świecie, w którym Joanna urodziła się i dorastała. Joanna tak naprawdę kocha ten świat, bo jednak bardziej przynależy do niego, niż do stolicy. Na Mazurach ma rodzinny dom, matkę, rodzeństwo, wiele wspomnień i piękne krajobrazy. Właśnie w tym spokojnym i pozornie nudnym miejscu spotyka Tomasza, który wiele odmienia w jej życiu. Ten człowiek od początku fascynuje Joannę. Przyjechał z Warszawy i kupił dom. Mieszka sam i we wsi uchodzi za dziwaka. Zajmuje się odnawianiem starych mebli. Joanna przy Tomaszu czuje się wyjątkowo . Tomasz początkowo zastępuje ojca, który zmarł zaledwie kilka miesięcy wcześniej.
Książka ukazuje, jak więź między nimi stopniowo się zacieśnia. Każde z nich ma jednak swoje przekonania, obawy, wątpliwości – Tomasz jest rozwodnikiem i jest dużo starszy od Joanny.
Klubowicze chętnie pojechali by zwiedzić malownicze lasy i jeziora Mazur ale poza tym nic więcej ich nie zachwyciło w tym opowiadaniu (bo powieść to za dużo powiedziane).Jest to treść łatwa do przyswojenia, ale nie na długo zapada w pamięć czytelnika.
 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: