Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

DKK w Leżajsku

Grażyna Plebanek: "Nielegalne związki"

24-11-2011

„Nielegalne związki w leżajskim klubie książki”

15 listopada 2011 roku odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Tym razem dyskusja dotyczyła odwiecznego problemu a mianowicie -zdrady.
Problem zdrady jest oczywiście stary jak świat, ale to wcale nie znaczy, że udało się nam go oswoić. To nadal dla zdradzanego lub zdradzanej jest piekielnie trudne doświadczenie, z którym nie każdy potrafi się zmierzyć.
W literaturze ciekawe oblicze zdrady przedstawia Grażyna Plebanek w swojej najnowszej powieści „Nielegalne związki”
Akcja powieści rozgrywa się w Brukseli – mieście władzy, wielkiej polityki i układów. Poznajemy Jonathana, Polaka, który wychował się w połowie w ojczystym kraju, a w połowie w Anglii, Megi, jego żonę prawniczkę, również Polkę, robiącą karierę w Komisji Europejskiej oraz jego dzieci, Antosie i Tomaszka.
Jonathan - mąż, pisarz. Jako przykładny ojciec współczesnego czasu zajmuje się dziećmi nie gorzej niż wynajęte niańki, ma z nimi dobry kontakt, do tego pracuje i pisze własne powieści. Jonathan wije się pomiędzy dwiema kobietami, które kocha i których bardzo potrzebuje w swoim życiu- żoną Megi - piękną, inteligentną kobietą, oraz kochanką Andreą dziennikarką telewizyjną.
W „Nielegalnych związkach” na plan pierwszy wysuwa się mężczyzna. Nie znaczy to jednak, że kobiety w narracji tej znikają lub są nieistotne. Historia mężczyzny nie mogłaby być opowiedziana, gdyby nie żona i kochanka. I choć obie kobiety odgrywają główne role w tym trójkącie, różna jest ich świadomość współuczestnictwa, różne też zaangażowanie i różna perspektywa postrzegania siebie i innych aktorów tego prywatnego, ale jednak rozgrywanego także publicznie, spektaklu.
Opinie klubowiczów:
• „Nielegalne związki” stawiają pytania o miłość, pożądanie, wierność i zdradę.
• Jest to opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka.

• Język powieści jest naturalny i literacko wiarygodny. Ma związek z wielojęzycznością świata, który opisuje.
• Plebanek stworzyła powieść erotyczną nowego gatunku – jest to bowiem powieść partnerska, mówiąca o podobnych odczuciach i mężczyzny, i kobiety, a nie – jak to zwykle bywało – o męskich fantazjach i ich obiekcie, czyli kobiecie.
• Jest to stadium ludzkiej interpersonalnej walki , również z samym sobą, a także międzyludzka atmosfera wybaczeń, rozczarowań, zdrady
• Autorka ukazuje jak wielką władzę mają nad nami emocje, uczucia. I że rozum swoje, serce swoje.
• Książka intryguje, tym bardziej, że historia przedstawiona jest z perspektywy mężczyzny- zdradzającego.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: