Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16077565 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Lesku

Eric-Emmanuel Schmitt: "Moje zycie z Mozartem", Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora: "Listy na wyczerpanym papierze"

05-07-2011

Dnia 5.07 w leskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano dwie książki: „Moje życie z Mozartem”   oraz „Listy na wyczerpanym papierze” . Obie książki wzbudziły zachwyt uczestniczek spotkania.
O listach dwojga poetów rozmawiano przy dźwiękach piosenek z tekstami autorstwa Agnieszki Osieckiej. Książka zawiera dotąd niepublikowaną miłosną korespondencję Osieckiej i Przybory. Jest uzupełniona licznymi fotografiami, telegramami i pocztówkami. Treść listów stała się inspiracją do dyskusji o pięknie miłości tej pary. Jedna z uczestniczek spotkania stwierdziła, że nawet proza tworzona przez Agnieszkę Osiecką brzmi jak poezja – jest tak pełna emocji i niezwykłych metafor. Rozmawiano również o tym, jak wyglądało życie prywatne Osieckiej i Przybory oraz dlaczego ich miłość się skończyła. Tutaj trzeba było odwołać się do innych tekstów ponieważ w książce, opatrzonej wprawdzie wstępem i komentarzami Magdy Umer, nie było odpowiednich informacji. Nie można było się z niej dowiedzieć, dlaczego w korespondencji Agnieszki i Jeremiego następowały czasami długie przerwy, oraz z jakiego powodu ich związek się rozpadł. W czasie dyskusji przytaczano nie tylko fragmenty listów pary, ale również inne ich teksty – wiersze i piosenki.
Moje życie z Mozartem”, którą omawiano z kolei przy muzyce klasycznej, również zebrała przychylne opinie. Określona przez wydawcę jako „Być może najbardziej osobista z książek Schmitta.”, jest napisana w formie listów do wymienionego w tytule kompozytora. Jest to też rodzaj autobiografii pisarza, który dzieli się z czytelnikiem refleksjami o miłości, muzyce i życiu. Uczestniczkom spotkania szczególnie spodobały się opinie Schmitta o muzyce i jej wpływie na człowieka. Były one też pod wrażeniem filozofii autora i dzieliły się cytatami z książki. Pozycja ta rozbudziła również zainteresowanie osobą samego Mozarta. Nie zabrakło również ogólnej dyskusji o muzyce. Na zakończenie spotkania jedna z uczestniczek przedstawiła kolejną książkę Erica-Emmanuela Schmitta: „Oskar i Pani Róża”, która opowiada o ostatnich dniach życia śmiertelnie chorego chłopca.
Spotkanie było udane i przebiegało w miłej atmosferze. Obie książki zostały przyjęte z entuzjazmem, nie zabrakło też tematów do dyskusji.
Beata Podsobińska
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: