Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15835990 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Lesku

Spotkanie z Hanną Kowalewską

18-10-2011

Jesienne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki jakie odbyło się 10 października w Bibliotece w Lesku miało niecodzienny charakter. Tego dnia uczestnicy spotkania gościli poetkę i powieściopisarkę Hannę Kowalewską.

Hanna Kowalewska urodziła się w 1960 r. w Wysokiem Mazowieckiem. Ukończyła filologię polską na UMCS w Lublinie i studium scenariuszowe w PWSFTViT w Łodzi. Ma w swym dorobku tomiki poezji, powieści dla młodzieży, słuchowiska i opowiadania. Największą popularność zdobyła jako autorka cyklu powieściowego o Zawrociu. Pierwszy jego tom, „Tego lata, w Zawrociu” (1997), zwyciężył w konkursie  na powieść polską wydawnictw Zysk i S-ka i Świata Książki. Jej ostatnia powieść „Julita i huśtawki” (2003) została uznana za książkę roku przez „Magazyn Literacki Książki”.

W trakcie spotkania licznie zgromadzeni czytelnicy mieli okazję poznać pisarkę bliżej, dowiedzieć się o niej – często  poprzez anegdotę –  rzeczy, których próżno by szukać w słowie pisanym. O tym, że debiutowała jako poetka, bo nie chciało jej się przepisywać rękopisów powieści na maszynie; że mama, jej najwierniejsza fanka, nie wierzyła początkowo w jej talent; że nie umie opowiadać bajek, ale jest świetną organizatorką gier i zabaw dla dzieci swych sześciu sióstr; że nie wyobraża sobie pisania scenariusza własnej powieści, mimo deklaracji zgromadzonych, że chętnie wybraliby się na taki film. Pisarka opowiedziała o swych inspiracjach i problemach poruszanych w książkach. Zebrała komplementy za umiejętność opisywania uczuć . Czytelniczki chciały wiedzieć, czy bohaterowie książek mają swoje pierwowzory w realnym świecie. Okazało się, że nie, co wywołało duże zaskoczenie. Dowodzi to wysokiej umiejętności autorki w konstruowaniu wyrazistych postaci.  Tematyka „Julity i huśtawek” została przez dyskutantki odebrana bardzo osobiście, gdyż jest to książka o roczniku 56 i peerelowskiej rzeczywistości, w której wiele z nich się wychowało.

Hanna Kowalewska nie przewiduje szóstego tomu cyklu o Zawrociu. Przyznała, że szuka tematu, który pozwoli jej się dalej rozwijać. W jej szufladach czekają kolejni bohaterowie, co pozwala z optymizmem wypatrywać następnych interesujących fabuł.

Bibliotece leskiej należą się wyrazy uznania za regularne i wytrwałe organizowanie spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki oraz dużą częstotliwość spotkań autorskich.

Agnieszka Romanek

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: