Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Lesku

Andrew Tarnowski: "Rdzawe szable, blade kości”, Umberto Eco,Jean-Claude Carrière: "Nie myśl, że książki znikną"

25-01-2011

Długie, zimowe, styczniowe popołudnie ogrzało Nam gorące jak zwykle spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Panie dzieliły się wrażeniami po przeczytaniu dwóch książek: ”Rdzawe szable, blade kości” - Andrew Tarnowskiego oraz „Nie myśl, że książki znikną” autorstwa Umberto Eco i Jean-Claude Carrière.
Obie książki spotkały się z aprobatą czytelniczek. Pierwsza z nich ”Rdzawe szable, blade kości” Andrew Tarnowskiego jest ciekawą opowieścią o cudzoziemcu, który kupił dom letniskowy na Mazurach. Książka odzwierciedla stosunek i postawy miejscowych ludzi do zjawiającego się nagle w ich wiosce cudzoziemca, właściwie szlachcica polskiego, który marzy o powrocie starych czasów i nie może pogodzić się z faktem, że Polska i Polacy żyją nowocześnie. Jednak nie to jest na pierwszym planie. W książce wątki osobiste autora przeplatają się z bogatymi opisami historycznymi mazurskich ziem. Trudno oprzeć się wrażeniu, że autor próbuje Nam uświadomić sens a raczej jego brak w niszczeniu poniemieckich cmentarzy i pamiątek historycznych w które Mazowsze obfituje.
Druga pozycja o której rozmawiałyśmy to książka o książkach „Nie myśl, że książki znikną” autorstwa Umberto Eco i Jean-Claude Carrière. Dwaj bibliofile, Umberto Eco i Jean-Claude Carrière- znani ze swojego zamiłowania do książek , analizują potencjalne zagrożenie dla ich pasji. Czy książki znikną??? Czy zostaną wyparte przez Internet oraz czytniki elektronicznych. Odpowiedź na to pytanie pada już w tytule „Nie myśl, że książki znikną”. Ta prowokacja służy im jedynie jako pretekst do snucia refleksji o stanie współczesnego świata. To również książka o pasji, pasji zbierania książek, zarówno Eco, jak i Carrière, znani są jako kolekcjonerzy książek, więc w pamięć zapadają te fragmenty, w których opowiadają o swych polowaniach na bezcenne okazy.
Joana Krawczyk
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: