Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Łańcucie

Wojciech Kuczok: "Spiski"

05-09-2011

Po wakacyjnej przerwie 5 września 2011 roku odbyło się spotkanie DKK działającego przy MBP w Łańcucie. Tematem rozmowy była książka Wojciecha Kuczoka „ Spiski” .

            Lato 1982 roku, stan wojenny i oczywiście polski mundial w Hiszpanii. Główny bohater – dziesięcioletni chłopiec ze Śląska jedzie z rodzicami na wakacje w Tatry. Te wspólne wojaże powtarzają się cyklicznie przez wiele lat. Wraz z rozwojem fabuły chłopak przeistacza się w dojrzałego mężczyznę.

            Powieść ta jest sporym zbiorem praktycznych wskazówek, dotyczących poruszania się w terenie górskim. Główny bohater podczas swoich wizyt na Podhalu przechodzi kolejne stopnie tatrzańskich wtajemniczeń. Za każdym razem przeżywa inną przygodę – a to próbuje uczyć swoich góralskich rówieśników gry w piłkę, a to poznaje pilnie strzeżoną lokalną tajemnicę, a to pośredniczy między parą zakochanych, a to próbuje ratować ojca przed zemstą górali czy w końcu chce przywrócić ojcu radość życia.

            „ Spiski” są doskonałą iluzją rzeczywistości. Po zamknięciu książki wciąż mamy wrażenie, że razem z bohaterem uczestniczy w tatrzańskiej przygodzie ciekawie opracowanej przez pisarza.

            Zdaniem naszych klubowiczek książka Kuczoka jest z pewnością satyrą na polskość, która w wersji góralskiej i śląskiej jest pokazana groteskowo. Niewykluczone, że autor długo „nie będzie mógł pokazywać się polskim góralom na oczy”.

 

 

           

 

 

 

 

 

 

                                                                                                          Beata Lęcznar

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: