Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Krośnie

Eric-Emmanuel Schmitt: „Trucicielka”

20-09-2011

20 września 2011 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów była najnowsza pozycja Erica-Emmanuela Schmitta „Trucicielka”.

Książka francuskiego dramaturga, eseisty i powieściopisarza, składająca się z czterech opowiadań: „Trucicielka”, „Powrót”, „Koncert Pamięci anioła” i „Elizejska miłość” otrzymała najważniejszą francuską nagrodę literacką - Le Prix Goncourt de la Nouvelle 2010. Wytrawny znawca ludzkiej duszy, baczny obserwator i piewca piękna, jakim jest autor zbioru opowiadań, wrażliwością swoich książek i pięknym stylem wzrusza i skłania czytelnika do refleksji.

Autor „Trucicielki” porusza na kartach swojej książki wiele kwestii. Pisze o samotności, miłości, namiętnościach, które stają się zgubne dla człowieka, o egocentryzmie i zachowaniach, które prowadzą do katastrofy. „Odsłania mechanizm obsesji - pokazuje, jak łatwo jedna myśl może zatruć życie człowieka”. Ukazuje mroczne oblicze człowieka, z jego lękami, wypaczeniami i słabościami. Pokazuje, w jaki sposób człowiek sam dla siebie i dla drugiego człowieka staje się tytułowym trucicielem, gdy dla władzy, sławy i zysku zabija to, co piękne i wartościowe.

Zbiór opowiadań E. Schmitta dotyka najskrytszych pragnień ludzkich i emocji. Przykładem św. Rity uczy czytelnika umiejętności wybaczania nawet najstraszliwszych zbrodni, pokazuje jak uczucie nienawiści wyprzeć miłością. Autor odkrywa potęgę uczuć i ich moc, zdejmuje maski, odsłania prawdziwe oblicze człowieka. Nieustanna gra pozorów, manipulacje, obsesje czynią książkę niezwykle interesującą.

Trudno jednoznacznie wskazać, które z opowiadań jest najlepsze. Każde jest owocem ciekawej, dobrze skonstruowanej fabuły i znakomitego języka pisarza. Wszystkie utwory trzymają czytelnika w napięciu, skrywają pewną tajemnicę, która zaskakuje i jednocześnie przeraża. Niewątpliwie fenomenem jest niezwykła umiejętność pokazywania złożoności psychiki ludzkiej, penetracja najgłębszych, wstydliwych zakamarków duszy ludzkiej, opis przeżyć wewnętrznych i kłębiących się, często wstydliwych myśli bohaterów. Olbrzymi ładunek emocji czyni te dzieła wartościowymi i godnymi polecenia.

 

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 18 października 2011 r. Przedmiotem dyskusji będzie książka Barbary Kosmowskiej „Samotni.pl”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: