Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Krośnie

Nick Hornby: "Juliet naga:

20-05-2011

10 maja 2011 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem była książka „Juliet, naga” Nicka Hornby’ego.

Małe i nudne miasteczko gdzieś na północy Anglii, w nim para w średnim wieku - Annie i Duncan. Ich związek jest równie monotonny i nijaki, jak otaczające ich realia. Choć są ze sobą już od piętnastu lat, to sami do końca nie wiedzą dlaczego. Jedyną wspólną płaszczyzną, która ich łączy jest największa pasja Duncana - muzyka Tuckera Crowe’a, amerykańskiego muzyka, który zszedł ze sceny i zniknął. Pewnego dnia Duncan otrzymuje płytę "Juliet, naga”. Annie, nie rozumiejąc, czym zachwyca się jej partner, postanawia zrecenzować płytę i zamieścić tekst na stronie fanklubu. Jej krytyka zdobywa uznanie samego Crowe′a, który zdając sobie sprawę, że był pozbawionym geniuszu muzykiem, zupełnie nie rozumie szumu wokół swojej osoby. Między Annie i Tuckerem zaczyna tworzyć się nić zrozumienia, która szybko przeradza się w sympatię. Dzięki znajomości z muzykiem Annie zaczyna dostrzegać, jak inne może być życie poza nudną pracą bez satysfakcji, bez partnera ograniczającego swoje horyzonty do jednego tematu, zaczyna żyć i dostrzega przed sobą niezrealizowane cele, które jeszcze zdoła osiągnąć.

Tematyka książki stała się inspiracją do burzliwej dyskusji na temat prawdziwego życia artystów, którzy nie radząc sobie z nagłą sławą uciekają w świat uzależnień, lęków lub wycofują się z życia publicznego. Zdania na temat książki były bardzo podzielone, jedni bronili opinii, że powinno się ją przeczytać, inni z trudem „przebrnęli” przez treść wyczekując ostatniej kartki. Klubowicze uznali niemal jednomyślnie, że największe emocje wywołała w nich główna bohaterka - Annie. Z jednej strony uwikłana w nudny związek i dziwaczną pasję partnera - wzbudzała współczucie czytelników. Z drugiej zaś w chwili, gdy zdała sobie sprawę z tego, że jej życie może być lepsze i ciekawsze, że może realizować swe pasje i marzenia, umiała odnaleźć w sobie siłę, by podążyć za swymi pragnieniami - i to czytelników zachwyciło.

Spotkanie zakończył bardzo miły akcent ze strony Klubowiczek, które obdarowały kwiatami panie bibliotekarki z okazji obchodzonego właśnie Tygodnia Bibliotek.

 

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 14 czerwca 2011 r. Tematem dyskusji będzie książka Ewy Kopsik „Uciec przed cieniem”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: