Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Krośnie

Khaleda Hosseini: „Tysiąc wspaniałych słońc"

26-04-2011

Wstrząsające świadectwo prawdy

19 kwietnia 2011 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmów była książka amerykańskiego powieściopisarza i psychologa pochodzenia afgańskiego Khaleda Hosseini „Tysiąc wspaniałych słońc”.

Piękna, aczkolwiek wstrząsająca w swej treści książka bardzo podobała się czytelnikom należącym do Dyskusyjnego Klubu Książki. Przeczytana jednym tchem, ukazuje przejmującą panoramę afgańskiej rzeczywistości na tle wydarzeń społeczno-historycznych.

„Tysiąc wspaniałych słońc” jest książką, która porusza wszystkie zakamarki duszy. Osią powieści jest los afgańskich kobiet pozbawionych praw, poniżanych, maltretowanych psychicznie i fizycznie, a także historia kraju targanego wojną, rozgrywkami politycznymi, niepokojami religijnymi, uprzedzeniami i zabobonami. To także opowieść o trudnej przyjaźni, niespełnionych marzeniach, straconych złudzeniach, rozczarowaniu, bezsilności, strachu, nienawiści i poświęceniu.

Niezwykle trudna przyjaźń bohaterek powieści, wzajemna odpowiedzialność oraz surowe restrykcje wprowadzane przez Talibów stały się tematem rozmów, refleksji i licznych dygresji zaczerpniętych z życia codziennego. Khaled Hosseini szokuje czytelnika wiarygodnymi opisami, zatrważa obrazem sytuacji kobiet w Afganistanie na tyle, że klubowicze zaczęli się zastanawiać, na ile przedstawione wydarzenia są powszechne w Kabulu, a na ile są to tylko sporadyczne przypadki. Bohaterowie powieści nie są piękni, nie są rozpieszczani przez los, noszą na sobie fizyczne i psychiczne ślady wojny i domowych upokorzeń. Czytelnikowi nie pozostaje nic tylko współczuć i mieć przeświadczenie, że autor budując fikcję literacką celowo przejaskrawił i tak trudną sytuację mieszkańców Afganistanu.

„Tysiąc wspaniałych słońc” jest książką napisaną pięknym, plastycznym językiem, trzymającą w napięciu, ukazującą świat, o którym tak niewiele wiemy. Daje czytelnikowi spojrzenie na kulturę wschodu, która dla Europejczyka staje się trudna do przyjęcia. Jest jedną z tych książek, które pochłaniają całą uwagę czytelnika i mówią o rzeczach wartych przemyślenia.

Na uwagę czytelników zasługuje też pierwsza powieść Khaleda Hosseini „Chłopiec z latawcem”, będąca również przejmującym zapisem tragedii narodu afgańskiego.

Członków Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy na kolejne spotkanie 10 maja 2011 r. Przedmiotem rozmów będzie książka pt. „Juliet, naga” autorstwa Nicka Horny`ego.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: