Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Kolbuszowej

Małgorzata Niezabitowska: „Składana wanna”

16-11-2011

Październikowe spotkanie DKK przy MiPBP w Kolbuszowej poświęciliśmy książce Małgorzaty Niezabitowskiej „Składana wanna”.

Książka ta, to pokoleniowa sztafeta pięciu rodów, choć głównie dwóch jej podstawowych gałęzi, tj. Ryxów i Mysyrowiczów. To historia Polski od czasów Stanisława Augusta do początków XX wieku. Historia, która powstała głównie dzięki rodzinnemu kultywowaniu pamięci o przodkach. Książka poniekąd przybiera formę starej gawędy, bogata w anegdoty i powiastki, a jednocześnie przechodzi w zaskakujący obrót akcji opartej na faktach. Autorka ucieka od powszechnie rządzących w pamiętnikarstwie polskim szponów polityki, dyskursu wygranych, żalów, czy pozy pokrzywdzenia. Udaje jej się osiągnąć wymiar ludzki, poprzez który w zgrabny sposób sprzedaje bogactwo tła historycznego. Przy tej obfitości dziedzictwa, Niezabitowska w książce nie puszy się arystokratycznymi korzeniami. Tylko raz, choć mówi o tym bardzo dyskretnie, pokazuje, że czuje bliską więź z jednym przodków, na którego rzucono fałszywe oskarżenie o zdradę. W efekcie powstała książka, którą czyta się z przyjemnością. Klubowicze określili tę pozycję jako godną uwagi, wymagającą skupienia i analiz, książkę, której trzeba poświęcić czas, by dobrze przyswoić przekazywane informacje, ale również jako momentami zabawną, a na pewno frapującą.

 

Następne spotkanie zostało zaplanowane na 22.11.2011 r. a tematem staną się tym razem dwie książki: Szymona Hołownii „Bóg – życie i twórczość” oraz Marii Nurowskiej „Nakarmić wilki”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: