Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

Ewa Lenarczyk: " Zojda z Bieszczad"

05-10-2011

Kobieca świadomość w twórczości E. Lenarczyk i U. Wójcik


4 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Podzielone na dwie pozornie odmienne części, stało się bez mała debatą o sile kobiety, oddaniu i poszukiwaniu miłości. Dyskusja o książce Ewy Lenarczyk Zojda z Bieszczad, w której autorka przedstawiła losy prostej emigrantki, perypetie bohaterki i tęsknota za uczuciem, znakomicie wplotły się w prezentowany przez Urszulę Wójcik tomik Rozmowy z kochankiem.
Według mnie powieść Ewy Lenarczyk ma wiele zapożyczeń z prozy Reymonta, naturalizm, rywalizację, stylizację gwarową. Reymont przynajmniej starał się zachować gwarę opisywanego regionu, tymczasem gwara Lenarczyk nie jest jednolita – powiedziała A. Bal. Książka uczy pokory wobec życia, ale daje nadzieję, że prawość, pracowitość i życzliwość wobec ludzi buduje kapitał niezwykłych wartości, stanowiących bogactwo człowieka – dodała B. Tora. Czyta się ją dobrze i z zaciekawieniem, chociaż temat jest nieco stereotypowy – stwierdziła M. Kantor w swojej recenzji. Dla T. Furmanek-Wnęk ważny okazał się aspekt historyczny powieści.
Elementem wspólnym w twórczości E. Lenarczyk i U. Wójcik, jest poszukiwanie przez kobietę idealnego mężczyzny – kochanka. Jak można wyczytać w posłowiu, tomik jest przesycony erotyzmem, spełnioną rozkoszą i oddechem miłosnej żądzy. Poetka używając skomplikowanej i odległej metafory usiłuje przeniknąć jaźń kobiecej seksualności. Sporo w jej tekstach muzyki, która staje się bezpośrednim odniesieniem do przeżyć kobiety-kochanki. Targana niezwykłymi emocjami, staje się instrumentem dla obiektu swego pożądania. Urszula Wójcik nie jest debiutantką. We wcześniejszych tomikach pokazała subtelność doznań miłosnych. Tym razem pokazuje pełnię swych możliwości, jako poetka i świadoma siebie kobieta. Ten tomik to wypadkowa rozmów z różnymi kobietami – powiedziała na spotkaniu. Przeczytała wiersz „Kochanek …”
Kochanek ma mieć dębowe ramiona
I spokój wzięty z wrześniowych połonin
…………………………………………
Kochanek ma być jak tropiciel
Lasu cierpliwym poszumem
Doskonale rozumny

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: