Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15836480 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Jarosławiu

Maksymilian Maria Kolbe

14-06-2011

 14 maja w ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie DKK Filii Nr 4 poświęcone św. Maksymilianowi Marii Kolbe - patronowi trudnego wieku. Rok 2011 został ogłoszony ROKIEM ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO.
Dostępna literatura /Szwoch Ryszard ” Z Auschwitz do nieba” i „Dobrego dnia ze św. Maksymilianem Marią Kolbem”/wzbogaciła myśli i pozwoliła nam na poznanie wielu szczegółów z życia i działalności apostolsko – misyjnej tego franciszkanina z Niepokalanowa, który w obozie koncentracyjnym Auschwitz /nr obozowy 16670/ dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. Potwierdził tym w szczególnie wymowny sposób dramat ludzkości dwudziestego stulecia a motywem głębszym i właściwym – bardzo przejrzystym była prawda o potędze miłości.
Św. Maksymilian jest symbolem nazizmu i patronem trudnych czasów. Jan Paweł II nazwał św.Maksymiliana Marię Kolbego PATRONEM TRUDNEGO WIEKU. „Aby nigdy więcej ludzie nie musieli doświadczać takich represji, aby nikt nie musiał. ginąć walcząc o wolność i godność drugiego człowieka”.
„Stulecie nasze było jak dotąd stuleciem wielkich niedoli człowieka, wielkich zniszczeń nie tylko materialnych, ale i moralnych, może nade wszystko właśnie moralnych. Był to jak dotąd wiek, w którym ludzie ludziom ogromnie wiele zgotowali krzywd i cierpień. Czy ten proces został zdecydowanie zahamowany?”/ Encyklika „ Redemptor hominis” Jan Paweł II / To pytanie jest nadal aktualne.


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: