Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16186279 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

Logowanie do SOWA2

DKK w Jarosławiu

Joann Davis: "Księga nowej drogi"

01-04-2011

11.03.2011 Ostatnie spotkanie naszego DKK poświęcone było książce Joann Davies „Księga nowej drogi ”.
O autorce niewiele udało się dowiedzieć z Internetu – jedynie, że jest amerykańską współczesną pisarką, autorką dziewięciu książek, a z zawodu wydawcą.
 

„Księga nowej drogi” to pierwszy utwór Joann Davies jaki miałam okazję poznać.
Jest to książeczka niewielka objętościowo – lektura jej zajęła mi jedno niedzielne przedpołudnie i to z przerwami na różne rodzinne sprawy. Choć – o czym za chwilę – czytałam ją z mieszanymi uczuciami, sceptycznie, muszę przyznać, że nie bez przyjemności. Oprócz zwykłej ciekawości, „co będzie dalej”, towarzyszył mi magiczny nastrój książki – baśniowy urok starożytności, egzotyka Wschodu, mądrość, której książka nie jest pozbawiona (wręcz przeciwnie).
Akcja powieści osadzona została w realiach znanych nam z Biblii. Mimo iż autorka nie operuje datami ani nazwami znanymi nam z geografii czy historii, realia te są bardzo czytelne. Narracja książki jest oszczędna i prosta, stylem przywodzi na myśl biblijne przypowieści. Jednak jest na tyle sugestywna, że czytając miałam przed oczami zatłoczony wschodni bazar, pustynię o zachodzie słońca, gaje oliwne i skaliste morskie wybrzeże – sceny znane z wielu filmów inspirowanych Starym Testamentem.
Mogę powiedzieć, że „Księga..." mi się podobała, jednak pozostawiła niedosyt. Pragnęłam czegoś bardziej wyrafinowanego, wyzwania dla refleksji – tymczasem prostota powieści wydawała mi się chwilami wręcz naiwna, a przesłanie zbanalizowane przez swoją dosłowność i oczywistość. Z drugiej strony – może nie zaszkodzi przypomnieć sobie prawdy tak oczywiste, że aż zapominane?
Zauroczona jestem zwłaszcza cytatem: „Nie przeklinaj mroku, lecz wnoś światło”, a także odpowiedź Boga na pytanie pasterza Jozuego, dlaczego nie zesłał kogoś, by uratować małego chłopca przed chłostą:„Przysłałem Ciebie”.
Marta Jodłowska Hanasiewicz
DKK Filia Nr4 Jarosław

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: