Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23402040 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Promocja tomiku poezji Wiesława Kulikowskiego „Odloty białych żurawi” w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

15-11-2017

 
Promocja tomiku poezji Wiesława Kulikowskiego „Odloty białych żurawi”
w Wypożyczalni  Muzycznej

 
 

Jesień sprzyja czytaniu poezji, liryczność trzeciej pory roku skłania do poszukiwań piękna, symbolicznych znaczeń i metaforycznych odniesień. Warto więc zatrzymać się na chwilę przy strofach nasyconych barwami, obrazowym pejzażem dzieciństwa, pełnych wspomnień osób i zdarzeń.

Takimi są wiersze Wiesława Kulikowskiego, którego we wtorek 14 listopada br. gościła Wypożyczalnia Muzyczna, gdzie odbyła się promocja jego ostatniego tomiku „Odloty białych żurawi. Wyboru wierszy wczesnych, niedawnych i najnowszych”.  

Przeczytany przez prowadzącą spotkanie dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbarę Chmurę wiersz „Rozmowa bardzo jesienna” rozpoczął dyskusję o twórczości poety, który - od debiutu w 1967 roku - ma w swoim dorobku  dwadzieścia jeden tomików poetyckich. Ich tytuły przykuwają uwagę i zachęcają do odkrywania świata zaklętego w czasie. Miejsc w „krainie pagórków”, realnie istniejących na mapach województwa podkarpackiego i osób ściśle związanych z osobą poety i naszym regionem, z jego literaturą i sztuką, między innymi Ryszardem Ziębą, Jerzym Pleśniarowiczem, prof. Józefem Nowakowskim, Jolantą Jakimą-Zerek.

Wiesław Kulikowski wspominał jak, z obecnym na spotkaniu dr hab. prof. Kazimierzem Maciągiem, tworzył jeden ze swoich tomików, w którym wiersze, jak wszystkie inne, nie są zamysłem, ale mówieniem od siebie, we własnym „niepodrabialnym” języku i stylu.

Anna Pakuła-Sacharczuk zauważyła, że uniwersalność i urok języka poetyckiego autora promowanego tomiku, polega także na tym, że pozostawia on wiele miejsca dla wyobraźni czytelnika dla jego uczuć i odczuć. Może być to interesujące także dla ludzi innych kultur.

O erudycyjności wierszy poety i ich tłumaczeniach wspomniała Ewelina Nycz z wydawnictwa „Carpathia”, dzięki któremu mógł się ukazać wybór wierszy „Odloty białych żurawi”.

Jak zaznaczyła Barbara Chmura wiersze poety są obrazami malowanymi słowami, pełnymi miłości do ludzi i świata, choć zakorzenionymi w realnych przeżyciach ich autora, ale w sferze uczuciowej wspólnej wielu ludziom, albowiem tytułowe żurawie odlatują i przylatują stając się symbolami ludzkiego losu i poezji, która wciąż na nowo nazywa to co w życiu najważniejsze.

W rozmowie z Wiesławem Kulikowskim zauważyć można było pewną troskę o kondycję poezji, o jej język, niepowtarzalność i treść, bo jak zaznaczył poeta, współczesny wiersz nie zawsze jest o czymś, a przecież poezja powinna być dyskretna, „pożywna”, pełna treści jak listy, jak spotkanie z innym człowiekiem.


Wieczór z twórczością mieleckiego poety, członka krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, można spuentować słowami Barbary Arhens-Młynarskiej: „Poezja to uczucie”, bo zarówno wiersze jak i wrażenia uczestników spotkania były ich pełne.

Barbara Balicka

-------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: