Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2016

Spotkanie z Józefem Ambrozowiczem w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

06-12-2016

Spotkanie z Józefem Ambrozowiczem –

Wypożyczalnia Muzyczna

 

 

W pierwszy wieczór grudnia, w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, odbyło się spotkanie z Józefem Ambrozowiczem, autorem antologii „Co nam zostało z tych lat”.

 

Jednym z przejawów artystycznego fenomenu dwudziestolecia międzywojennego, był rozwój kabaretów i teatrzyków, w których występowała cała plejada znakomitych aktorów i piosenkarzy, dla których teksty pisali wybitni poeci i literaci. Opowieścią o tym zjawisku, jego historią i związanymi z nią anegdotami podzielił się z zebranymi w Wypożyczalni Muzycznej Józef Ambrozowicz, dla którego fascynacja warszawską cyganerią zaowocowała powstaniem starannie wydanych tekstów poetyckich Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Walerego Jastrzębca-Rudnickiego, Andrzeja Własta, Emanuela Schlechtera, Jerzego Ryby, Zenona Friedwalda oraz Ludwika Starskiego. Podczas spotkania autor podzielił się kulisami powstawania książki, poszukiwaniami właścicieli praw autorskich do tekstów, sporządzaniu not biograficznych osób, o których niekiedy zapomniano, choć ich piosenki nadal są znane i śpiewane. Jak wspomina we wstępie książki „Co nam zostało z tych lat” Laura Łącz – aktorka teatralna, filmowa i pisarka, należy sobie uświadomić, że nie tylko znane szlagiery, ale także zwroty, tytuły i sformułowania przeniknęły z okresu międzywojennego do naszego współczesnego języka.

 

Autor antologii przygotował dla gości wieczoru niespodziankę, którą było wspólne słuchanie archiwalnych nagrań oraz śpiewanie wybranych szlagierów z tego okresu.

 

Spotkanie prowadziła Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która na wstępie wspomniała o wkładzie bibliotekarzy z WiMBP w Rzeszowie w powstanie promowanej książki oraz pogratulowała Józefowi Ambrozowiczowi pięknie edytorsko wydanej publikacji.

 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa lalek artystycznych Darii Sikory.

 

Barbara Balicka

 

-------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: