Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2016

Papieskie inspiracje – pielgrzymkowe szlaki kulturowe Podkarpacia. Spotkanie w Wypożyczalni Muzycznej - relacja

06-06-2016


Papieskie inspiracje – pielgrzymkowe szlaki kulturowe Podkarpacia.
Spotkanie w Wypożyczalni Muzycznej

 
 

Pielgrzymki do Santiago były jednym z przemożnych czynników, jakie sprzyjały wzajemnemu zrozumieniu tak różnych ludów europejskich, jak ludy romańskie, germańskie, celtyckie, anglosaskie i słowiańskie. Pielgrzymowanie zbliżało, umożliwiało kontakt i jednoczyło ludy, do których z upływem wieków docierało przepowiadanie świadków Chrystusa i które przyjmowały Ewangelię, a równocześnie - można powiedzieć - kształtowały się jako ludy i narody.

(Akt Europejski Santiago de Compostela  9 listopada 1982 r.)

 


Z okazji 25. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Rzeszowie, 3 czerwca br. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie poświęcone motywowi pielgrzymowania, jako znaczącego elementu pontyfikatu Papieża Pielgrzyma.
 

W 1982 roku Jan Paweł II  w Europejskim Akcie nawoływał, aby Europa powróciła do swych korzeni. Santiago de Compostela już od średniowiecza było miejscem, do którego pielgrzymowało bardzo wielu ludzi. Wędrówkę tę również i dziś rozpoczynają, ci którzy pragną doświadczyć nie tylko poznawania nowych szlaków, ale także przeżyć duchową przemianę. Sam Papież dwukrotnie odwiedził Santiago de Compostela, a od 2004 do 2015 drogę  przebyło ok. 3300 Polaków.


Najdłuższym odcinkiem Camino w Polsce jest licząca 913 km droga św. Jakuba „Via Regia” – prowadząca z Korczowej (przy granicy polsko-ukraińskiej) do Zgorzelca. Historycznie Via Regia, jako szlak handlowy, przebiegał od Rusi aż po Półwysep Iberyjski łącząc tym samym odległe regiony, kultury, religie i tradycje. Poruszali się o nim w sposób bezpieczny, nie tylko handlarze i wojska ale i pielgrzymi udający się do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Via Regia była ponadregionalną drogą, która sprzyjała rozwojowi handlu, wzajemnych stosunków między państwami europejskimi.


Pielgrzymka to nie tylko wędrówka do celu, to przede wszystkim podróż w głąb samego siebie. Dlaczego warto pielgrzymować do Santiago de Compostela? Co łączy ten szlak i Jana Pawła II? Kim był św. Jakub Apostoł? Na te wszystkie pytania odpowiedzieli członkowie Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, ilustrując swoją opowieść prezentacją historyczną oraz zdjęciami z przebytych szlaków.


Od kilku lat na jej podkarpackim odcinku liczącym około 219 km spotykają się podczas tzw. „niedzielnego pielgrzymowania” członkowie i sympatycy Bractwa, a także wszyscy, którzy pragną wędrować szlakami św. Jakuba. Jest to czas wspólnej modlitwy, wędrówki, a także opowieści o pielgrzymowaniu do Santiago.


Droga do Santiago nie jest łatwa - idziesz w drogę, w której masz poznać samego siebie i pokonać swoje słabości. A często podczas tej wędrówki dzieją się cuda
– podkreślają członkowie Bractwa. Bo tak jak w katedrze w Santiago de Compostela odwrócony jest porządek greckich liter alfabetu nie Alfa ale Omega stają się początkiem nowej drogi życia wielu pielgrzymów.

 

Joanna Dąbek


---------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: