Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2016

TRADYCYJNE PODKARPACKIE KOLĘDOWANIE w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

01-02-2016

Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie –

Wypożyczalnia Muzyczna

 

„Na bębenku i na lirze…” zabrzmiały w Wypożyczalni Muzycznej podkarpackie bałamuty, wybrane przez Barbarę Bator i Zespół Muzyki Dawnej „Vox Angeli” z trzytomowego zbioru kolęd krośnieńskiego etnografa Bartosza Gałązki.

 

Tegoroczne wspólne kolędowanie w bibliotece, było niebywałą okazją do zapoznania się z niezwykłym instrumentem, jakim jest lira korbowa. Gośćmi specjalnymi wieczoru był bowiem, 88-letni Pan Stanisław Wyżykowski – muzykant, lutnik, rekonstruktor i budowniczy liry korbowej. Lira korbowa, choć dotarła do Polski w XVII w. i używana była jeszcze w okresie międzywojennym, ze względu na zmniejszającą się liczbę instrumentów, zniknęła z instrumentarium ludowego, aż do 1967 r. Stanisław Wyżykowski, pamiętający ten niezwykły instrument z lat młodości, mając w pamięci widzianą dwustuletnią lirę oraz na podstawie informacji uzyskanych od ojca i własnych przemyśleń, zbudował swój prekursorski instrument. Była to pierwsza rekonstrukcja liry od 1918 r. Kontynuatorem lirniczej tradycji stał się jego uczeń Stanisław Nogaj ze Starej Wsi, który o lirze korbowej może opowiadać godzinami, ma bowiem w swoim dorobku ponad trzydzieści własnoręcznie zrobionych instrumentów.

 

Kolędowanie z lirą korbową to doświadczenie powrotu do obyczajów i nastrojów, które towarzyszyły tradycyjnym rodzinnym spotkaniom przy szopce. Spotkaniom pełnym śpiewu, gawęd, humoru szczodrego poczęstunku i noworocznych powinszowań Na szczęście, na zdrowie… Takimi życzeniami, Pani Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, dziękowała naszym gościom za kolędę, zebranym na wspólny śpiew i niezapomnianą atmosferę.

 

Wypożyczalnia Muzyczna kieruje specjalne podziękowania dla Stanisława Nogaja oraz Barbary Bator za pomoc w realizacji tej kolędowej biesiady.

 

Barbara Balicka

____________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: