Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23830295 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

OSTATNICH KILKA DNI... PRZED, NA I PO PRZEJŚCIACH. Wernisaż wystawy fotografii Jerzego Wygody w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

28-09-2015

Ostatnich kilka dni... przed, na i po przejściach.

Wernisaż wystawy fotografii Jerzego Wygody –

Wypożyczalnia Muzyczna

 

W sobotę 26 września 2015 r. w Wypożyczalni Muzycznej odbył się wernisaż wystawy najnowszych zdjęć znanego rzeszowskiego fotografika Jerzego Wygody.

 

Wystawa fotografii Jerzego Wygody „Ostatnich kilka dni…” to zarejestrowane obiektywem aparatu obrazy naszego miasta. Chciałoby się powiedzieć migawki z codzienności Rzeszowa. Tej, która jest treścią życia i która dzieje się ciągle w tym samym otoczeniu, domów i ulic, które opasują i przecinają miasto oraz stają się symbolem rozwoju. Patrząc na uchwycone niby przypadkiem banalne obrazy, na których nie ma nic nadzwyczajnego: przejście dla pieszych, parking, reklamy czy rozbiórka domu, to świat widziany przez każdego poruszającego się pieszo mieszkańca Rzeszowa. Ciągle te same trasy między domem a resztą świata. Niepudrowana rzeczywistość. Kto zna Jerzego Wygodę, ten wie, że piękno i wrażliwość na nie, nie są mu obce, ale jak sam cytuje patrzeć i wiedzieć co się widzi, to jest dopiero ważne. Autor wystawy przez swój obiektyw zawsze patrzył przenikliwie, a Rzeszów portretował wielokrotnie. Prezentowany cykl fotografii robionych przez trzydzieści dni – od połowy sierpnia do połowy września tego roku, to swoisty dziennik wędrówek po śródmieściu. Po pustych niedzielnych ulicach, upalnych sobotnich chodnikach, wśród wszechobecnych samochodów i parkingów, przez które trzeba się przeciskać by dojść do celu, przejściach dla pieszych, gdzie nie można być powolnym i miejscach, do których czasami lubi zaglądać. Zapisane cyfrowo sceny układają się w subiektywny ogląd rzeczywistości, ujawniając wiele kontekstów i refleksji na temat współczesności.

 

Patrzenie z perspektywy doświadczenia przeżytych lat, pewnego ograniczenia wynikającego z utrudnień w mobilności, zawęża pole widzenia, uświadamia że nieuniknione zmiany cywilizacyjne nie zawsze przyjazne są człowiekowi i nie wiele mają wspólnego z estetyką, że Rzeszów prezentowany – chciałoby się powiedzieć – sauté ma też inne oblicze, niż to w kalendarzach reklamowych. Dziennik fotograficzny Jerzego Wygody dodaje do dat obrazy, które uwieczniają jego czas, tym samym czas tysięcy rzeszowian wdzięcznie nazwanych „60+”.

 

Wystawę można zobaczyć przez cały październik w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2, w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Zapraszamy do odwiedzenia internetowej galerii zdjęć Jerzego Wygody http://projekty.wimbp.rzeszow.pl/wygoda/, gdzie można zapoznać się z dorobkiem seniora i mistrza rzeszowskiej fotografii.

 

Barbara Balicka

 

-----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: