Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22478263 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2013

Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie w Wypożyczalni Muzycznej

28-01-2013

 

Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie w Wypożyczalni MuzycznejW Wypożyczalni Muzycznej już czwarty rok z kolei odbyło się Tradycyjne Podkarpackie Kolędowanie z zespołem Vox Angeli.

Jak pisze Anna Czekanowska – znakomita polska etnomuzykolog – „Do tradycji odnosimy się dziś nieustannie pomimo – a może właśnie wobec – gwałtowanych transformacji. Tradycja staje się najczęściej punktem odniesienia: stanowi do pewnego stopnia kotwicę, dzięki której możemy lepiej zrozumieć zachodzące obecnie przemiany. Niejednokrotnie staje się też podstawą iluzorycznych wyobrażeń i wspomnień o tym, czego już nie ma."

Gdzie jak gdzie, ale to właśnie w bibliotekach najczęściej kultura oddziaływuje na nas funkcjonując na styku tradycji i nowoczesności. Sięgając po wytwory myśli ludzkiej - zawarte w dawno temu i stosunkowo niedawno - wydanych książkach, w czytelniach przeglądając roczniki gazet, słuchając audiobooków, przeglądając zdygitalizowane zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej…

Namacalnym dowodem na istnienie tego zjawiska, staje się żywy kontakt z kulturą , która choć przeminęła, ale jest na nowo odkrywana , na nowo odczytywana i ożywiana.

Przyczyniają się do tego, takie osoby jak Bartosz Gałązka – pasjonat starej kolędy , jak zespół Vox Angeli, który odkryciom etnograficznym nadaję formę żywej tradycji.

Ci, którzy w zimowy, mroźny wieczór zechcieli przyjść do Wypożyczalni Muzycznej, odczuli jak wspólne kolędowanie integruje społecznie i angażuje emocje. Przede wszystkim zaś, jest powrotem do czasów, kiedy ludzie komunikowali się ze sobą i przekazywali sobie pewne treści w kontaktach osobistych, poprzez grupowy śpiew, gawędy, wspomnienia i radość przeżywaną we wspólnocie.

A jeśli towarzyszą temu przemykający pomiędzy krzesłami Aniołek, świece, zapach jedliny, jabłek oraz kosz orzechów to przyjemność, ciepło tej atmosfery powoduje, że nie chce się wyjść… Tak więc zapraszamy za rok.

_______________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: