Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

23402078 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2011

SPOTKANIE SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU - Wypożyczalnia Muzyczna

02-12-2011

SPOTKANIE SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU
Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

„Pieśń to nasza broń”- tak w Wypożyczalni Muzycznej śpiewał, działający w ramach Sekcji Artystycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Chór „Cantylena”.

Okazją do zaśpiewania - specjalnie dla tego chóru napisanego hymnu - była wizyta w Rzeszowie grupy seniorów z Mielca, także słuchaczy UTW,  których w imieniu rzeszowskiego Uniwersytetu powitała Pani Danuta Przywara - Kamieniecka – starościna UTW.

Spotkanie w naszej bibliotece dwóch grup seniorów, po raz kolejny, potwierdziło,  potrzebę działań biblioteki na rzecz osób, które zakończyły już swoją pracę zawodową,  ale nieustannie  pragną doświadczać w swoim życiu czegoś więcej,  powrócić do dawnych pasji lub kontynuować  te,  które były bliskie przez całe życie i  bronić się przed zniechęceniem oraz samotnością.  Jednym z takich działań obronnych jest  zaangażowanie się w próby czy koncerty chóru,  taki jak ten, który wybrzmiał w naszej bibliotece.

Był to ważny moment by doświadczyć wartości placówek kultury, takich jak nasza, która jak ktoś kiedyś powiedział – „jest  wielka przez swą gościnność, a nie przez swoje rozmiary”. Gościliśmy bowiem bez mała siedemdziesięciu seniorów, którzy w miłej atmosferze doświadczyli wspólnoty i zobaczyli, że między innymi biblioteki są miejscem przyjaznym i otwartym na ich potrzeby.

Mogliśmy się przekonać, że  biblioteki  stają   się  miejscem inspiracji i ożywienia środowisk ludzi starszych, a co najistotniejsze, miejscem wspomagającym integrację wewnątrzpokoleniową.

Wizyta  w naszej Wypożyczalni gości z mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  stała się  bowiem okazją do pokazania się, pochwalenia sukcesami, „zarażenia” ogromnym zaangażowaniem chóru „Cantylena”, prezentującym  bardzo zróżnicowany tematycznie repertuar. Częste próby, liczne koncerty, podnoszenie - przez obecnego dyrygenta chóru Alberta Pacześniaka -  poziomu  wykonawczego,  owocują  dobrą  jakością, a to z kolei budzi entuzjazm odbiorców.  Odbiorców, którzy podchwytują melodie i teksty pieśni, by spontanicznie dołączyć do wykonawców, bo nic tak nie jednoczy jak  wspólny śpiew, o czym  zabiegani młodsi zapominają, a co  starsi z przyjemności praktykują.