Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23402399 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

DNI DLA SENIORA - koncert chóru "Cantylena"

28-09-2011

DNI DLA SENIORA
Wypożyczalnia Muzyczna

 
     W ramach ogólnopolskiej inicjatywy DNI DLA SENIORA  24 września br. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP miał miejsce wyjątkowy koncert, w wykonaniu dwudziesto dwu osobowego chóru „Cantylena” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rzeszowie.
 
O wrażeniach z tego popołudnia  śmiało można mówić,  parafrazując słowa Sokratesa „Nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha – śpiewać”.
Przekonali się Ci, którzy przyszli posłuchać i zobaczyć jak pasja, radość, wspólna praca, a przede wszystkim miłość do muzyki i śpiewu odmienia życie tych, którzy w społecznym odbiorze pozostają na marginesie życia, osób w wieku emerytalnym.

Chór „Cantylena” swoją witalnością, ekspresją i uśmiechem, który nie schodzi z ust wykonawców, potrafi udowodnić, że czas spędzony na wspólnych próbach - niejednokrotnie żmudnym cyzelowaniu wspólnego brzmienia – poznawaniu i uczeniu się coraz to innego repertuaru,   czyni ich życie ciekawszym, bogatszym i staje się  inspiracją i impulsem do aktywności.
Agnieszka Osiecka pisała, że młodość dzieli się na pierwszą, druga i właściwą … Potwierdzają to wrażenia uczestników sobotniego koncertu, kiedy ekspresja chóru udzieliła się widowni, a atmosfera dobrej zabawy w której niema barier wiekowych, dała wszystkim przekonanie, że nie w wieku wykonawców, a we wspólnym śpiewaniu ukryty jest sekret radości życia.
Niezapomniane piosenki zespołu „Mazowsze”, ich  urocze interpretacje w wykonaniu całego chóru oraz solistów Pań Marii Mazurek i Krystyny Luteckiej przy akompaniamencie dyrygenta Macieja Pacześniaka, a także z temperamentem odtańczona polka tremblanka, to zaledwie fragmenty repertuaru tego chóru i cząstka jego możliwości.
Choć biblioteki rzadko kojarzą się z ideą  wspólnego  śpiewania, czy koncertami - mamy nadzieję, że dzięki chórowi „Cantylena” otwieramy nową przestrzeń dla naszej działalności i jeszcze nie raz będziemy mogli  gościć   śpiewających seniorów i gromadzić się,  by poprzez takie spotkania jak sobotni koncert udowadniać, że „…Aktywizacja seniorów w bibliotekach nie musi być związana wyłącznie z książką. Książka staje się w pewnym stopniu pretekstem” (cyt. za: M. Dobrowolska. By jesień życia była pogodna. Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie).
 
Składamy serdeczne podziękowanie Paniom Marii Nowak i Alicji Borowiec – kierowniczkom chóru „Cantylena” za życzliwość i zorganizowanie Koncertu.
                                                                                                                                                                         
Barbara Balicka
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: