Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23401886 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie z ALEKSANDRĄ ZIÓŁKOWSKĄ-BOEHM - Wypożyczalnia Muzyczna

25-05-2011

W ramach III Rzeszowskich Spotkań z Literaturą Współczesną gościliśmy dr Aleksandrę Ziółkowską – Boehm. Ta nadzwyczaj sympatyczna pisarka spotkała się z czytelnikami 24 maja w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP.
 Aleksandra Ziółkowska – Boehm jest autorką kilkunastu książek m.in. Blisko Wańkowicza, Na tropach Wańkowicza, Kanada, Kanada, Ulica Żółwiego Strumienia.

Pani Aleksandra jest właścicielką archiwum Melchiora Wańkowicza, zapisanego jej przez pisarza w testamencie. Mistrz polskiego reportażu zadedykował  pisarce II tom ostatniej swojej książki Karafka La Fontaine’a. Karafka …  jest prawdziwym opus magnum pisarza. Sam autor mówił, że traktuje o sztuce pisania – ku wstępującym w szranki reportażu młodym adeptom dziennikarstwa. W książce Wańkowicz pokazuje poprzez wspomnienia, analizy, anegdoty, swoja życiową pasję, jaką było pisarstwo.

W latach 1972 – 1974 Aleksandra Ziółkowska  - Boehm była asystentką i sekretarką pisarza, dlatego rozmowa z naszym gościem  rozpoczęła  się od pytania  jak doszło do pierwszego spotkania, jak doszło do współpracy. Dowiedzieliśmy się, że na czwartym roku polonistyki za temat pracy magisterskiej wybrała twórczość reportażową Melchiora Wańkowicza. Po wyjaśnienie paru kwestii zwróciła się do samego pisarza, który przeczytał kilka esejów jej autorstwa i powiedział : Pani umie myśleć krytycznie. Tak rozpoczęta rozmowa trwała parę lat.

Następne pytania, skierowane do naszego gościa, dotyczyły osobowości mistrza i jego podejścia do pisarstwa. Pani Aleksandra podzieliła się własnymi spostrzeżeniami z pracy z autorem Ziela na kraterze, Bitwy pod Monte Cassino i wielu innych książek. Podjęła trudne tematy, dotyczące życia M. Wańkowicza, które przyniosły ostatnie lata. Opowiedziała o rozmowach, które były pożegnaniem z życiem – pisarz wiedział, że jest ciężko chory.

Jak wcześniej wspomniałam, Pani Aleksandra jest autorką wielu interesujących książek. Zapytaliśmy o historię powstania Podróży z moją kotką i o kotkę Suzy. Wysłuchaliśmy opowieści o stryju pisarki, rzeźbiarzu Korczaku Ziółkowskim, który w skałach Czarnych Wzgórz w Południowej Dakocie wyrzeźbił pomnik wodza Indian i o książce Otwarta rana Ameryki.

Na zakończenie Pani Aleksandra opowiedziała słuchaczom o organizacjach polonijnych w Stanach - o Fundacji Kościuszkowskiej, Instytucie Naukowym, który wydaje kwartalnik The Polish Review  rozsyłany do 400 bibliotek w świecie oraz o prasie polonijnej.

Naszego miłego gościa pożegnaliśmy brawami i zaproszeniem do ponownych odwiedzin i spotkania z czytelnikami.

Na imprezie obecny był przedstawiciel Wydawnictwa Prószyński, który sprzedawał wydane ostatnio Dzieła Wańkowicza i książkę Aleksandry Ziółkowskiej - Boehm Na tropach Wańkowicza… po latach. Autorka chętnie rozdawała autografy, pisała dedykacje i prowadziła indywidualne rozmowy z czytelnikami.

Oprac. Grażyna Nowak

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: