Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

23401921 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2011

"Ekslibrisy Jerzego Jankowskiego dla pisarzy" - wernisaż wystawy

08-04-2011

6 kwietnia 2011 r. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy Ekslibrisy Jerzego Jankowskiego dla pisarzy. Mimo, że coraz częściej ekslibris poszerza swoją funkcję i nie zawsze pozostaje godłem i znakiem identyfikacyjnym konkretnego bibliofila, przekształca się w znak niosący szersze treści, zawsze będzie kojarzony z książką. Zatem wystawa ekslibrisów, dodatkowo przeznaczonych dla pisarzy, usytuowana w Bibliotece, ma szczególny charakter.

Autor ekslibrisów, przede wszystkim rzeźbiarz, na co dzień dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobkowicach, pedagog i wychowawca młodzieży, podczas zajęć pozalekcyjnych uczy utalentowane dzieci podstaw sztuk plastycznych.

Prezentowane na wystawie ekslibrisy wykonane w technice linorytu kolorowego charakteryzują się szczególną dynamiką, mnogością i intensywnością barw, realizmem obrazu, co dodaje im niewątpliwie oryginalności i niepowtarzalności.

Oprócz Jerzego Jankowskiego na wernisażu obecni byli także inni wyjątkowi goście. Specjalnie na tę uroczystość przyjechał z Krakowa Andrzej Znamirowski, znawca księgoznaków, założyciel i kierownik Galerii Ekslibrisu w Krakowie. Przybyli też rzeszowscy artyści, studenci kulturoznawstwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, przyjaciele z lat szkolnych autora i inni miłośnicy sztuki i książki zarazem.

Jerzy Jankowski opowiedział o swoich relacjach z wybranymi pisarzami i o kulisach powstawania tych miniaturowych dzieł sztuki. Z kolei interpretacji motywów zawartych w ekslibrisach w nawiązaniu do twórczości poszczególnych autorów dokonał dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Barbara Chmura