Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2011

Otwarcie wystawy "Łukasz Ciepliński – żołnierz i polityk"

01-03-2011

28 lutego 2011 r. w Wypożyczalni Muzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się otwarcie wystawy Łukasz Ciepliński – żołnierz i polityk . Wystawę zorganizowano w związku z obchodami 60. rocznicy śmierci tego wielkiego patrioty.

Na planszach i w gablotach wystawienniczych zgromadzono książki, czasopisma, zdjęcia i inne pamiątki, związane z Łukaszem Cieplińskim. Ułożono je chronologiczne, począwszy od prezentacji Kwilcza, jego miejsca urodzenia, poprzez naukę w Korpusie Kadetów w Rawiczu, służbę w 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy, żołnierską drogę i działalność konspiracyjną. Wiele uwagi poświęcono związkom Cieplińskiego z Rzeszowem i z Rzeszowszczyzną, jego zaangażowaniu w tworzenie lokalnych struktur organizacji niepodległościowych, zwłaszcza AK i WiN.

Szczególne miejsce na wystawie zajmują kopie wzruszających grypsów więziennych do rodziny, dokumentacja dotycząca śledztwa i wykonania wyroku na skazanych na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie w dniu 14 października 1950 roku, 7 „Żołnierzach Wyklętych”, członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN”. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku w więzieniu MBP nr I Warszawa–Mokotów.

Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz wypożyczone od dr. Zbigniewa Wójcika, zwłaszcza niezwykle cenne, dotąd niepublikowane, fotografie Ł. Cieplińskiego i jego rodziny. Podczas otwarcia wystawy wprowadzenia dokonał dr Zbigniew Wójcik.

W tej patriotycznej uroczystości uczestniczyli kombatanci, historycy i bibliotekarze oraz Jerzy Klus, uwieczniony na fotografiach jako przyjaciel i towarzysz dziecięcych zabaw Andrzeja Cieplińskiego, syna Łukasza.

Niezwykle ważna dla organizatorów była obecność dużej grupy młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 28 w Rzeszowie, noszącej imię Łukasza Cieplińskiego.

Barbara Chmura