Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
23363550 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Otwarcie wystawy "Łukasz Ciepliński – żołnierz i polityk"

01-03-2011

28 lutego 2011 r. w Wypożyczalni Muzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się otwarcie wystawy Łukasz Ciepliński – żołnierz i polityk . Wystawę zorganizowano w związku z obchodami 60. rocznicy śmierci tego wielkiego patrioty.


Na planszach i w gablotach wystawienniczych zgromadzono książki, czasopisma, zdjęcia i inne pamiątki, związane z Łukaszem Cieplińskim. Ułożono je chronologiczne, począwszy od prezentacji Kwilcza, jego miejsca urodzenia, poprzez naukę w Korpusie Kadetów w Rawiczu, służbę w 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy, żołnierską drogę i działalność konspiracyjną. Wiele uwagi poświęcono związkom Cieplińskiego z Rzeszowem i z Rzeszowszczyzną, jego zaangażowaniu w tworzenie lokalnych struktur organizacji niepodległościowych, zwłaszcza AK i WiN.

 

Szczególne miejsce na wystawie zajmują kopie wzruszających grypsów więziennych do rodziny, dokumentacja dotycząca śledztwa i wykonania wyroku na skazanych na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie w dniu 14 października 1950 roku, 7 „Żołnierzach Wyklętych”, członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN”. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku w więzieniu MBP nr I Warszawa–Mokotów.


Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz wypożyczone od dr. Zbigniewa Wójcika, zwłaszcza niezwykle cenne, dotąd niepublikowane, fotografie Ł. Cieplińskiego i jego rodziny. Podczas otwarcia wystawy wprowadzenia dokonał dr Zbigniew Wójcik.


W tej patriotycznej uroczystości uczestniczyli kombatanci, historycy i bibliotekarze oraz Jerzy Klus, uwieczniony na fotografiach jako przyjaciel i towarzysz dziecięcych zabaw Andrzeja Cieplińskiego, syna Łukasza.


Niezwykle ważna dla organizatorów była obecność dużej grupy młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 28 w Rzeszowie, noszącej imię Łukasza Cieplińskiego.

 

Barbara Chmura

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: