Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2010

Kraków - Jerozolima - Londyn - Vancouver. Sceny z życia i twórczości Andrzeja Buszy

04-10-2010

Wypożyczalnia Muzyczna gościła Andrzeja Buszę poetę, eseistę, tłumacza poezji polskiej na język angielski, wybitnego znawcę twórczości Josepha Conrada, emerytowanego profesora Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii w Vancouver w Kanadzie.


„Kraków - Jerozolima - Londyn - Vancouver.
Sceny z życia i twórczości Andrzeja Buszy”

 

Miasta i kraje – przystanki w życiorysie poety. Los naznaczony historycznymi wydarzeniami rzutującymi na życiowe wybory. Urodzony w Krakowie w 1938 roku, wraz z rodzicami jako niemowlę - przez Rumunię i Cypr - znalazł się w Palestynie, gdzie spędził dzieciństwo. Lata młodzieńcze to pobyt w Londynie, gdzie zdobył wykształcenie . Dojrzałość i praca naukowa wiąże się emigracją do Vancouver w Kanadzie.

 

Poeta czujący się mentalnie Polakiem, piszący w języku angielskim , drukujący w polskich pismach literackich. Debiutował na łamach czasopisma "Kontynenty"  (Londyn) jako poeta. W 1962 r. otrzymał nagrodę im. Kościelskich. Współpracował z pismami emigracyjnymi, jak: "Kultura"  paryska, "Kontynenty"  londyńskie, "Strumień"  vankuwerski; krajowymi: "Akcenty" lubelskie, "Fraza"  rzeszowska i inne.


Miejsca, wrażenia zmieniających się pejzaży , doświadczenia i ludzie , kondycja intelektualna zmieniającego się świata to inspiracje do poetyckiego wyrażania własnych myśli.

 

Zgromadzeni wokół poety uczestnicy spotkania mieli okazje posłuchać czytanych przez niego w języku polskim i angielskim , wierszy z tomu „Pełnia i przesilenie / Full Moon and Solistice Justice” , którego współautorem jest Bogdan Czaykowski długoletni przyjaciel i tłumacz Andrzeja Buszy oraz poematu „Obrazki z życia Laquedema/Scenes from the Life of Laquedem”.

 

Osoba poety i jego twórczość stały się także okazją do kontaktu osobistego, rozmów i wymiany tomików poezji. Przyciągnęły się one długo poza ramy spotkania. Zaproszona przez nas młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego żądna rozmów o poezji licznie otoczyła naszego gościa.

 

Pozostały nam w pamięci nie tylko niezatarte wrażanie, ale także wpis do Kroniki WiMBP, która na trwałe zachowa to wspaniałe spotkanie jako ważne dla naszej biblioteki wydarzenie. Spotkanie odbyło się 4 października 2010 r.

Słowo wstępne i poprowadzenie - dr Magdalena Rabizo-Birek z Uniwersytetu Rzeszowkiego. Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „FRAZA”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: