Archiwum wydarzeń 2010

Kraków - Jerozolima - Londyn - Vancouver. Sceny z życia i twórczości Andrzeja Buszy

04-10-2010

Wypożyczalnia Muzyczna gościła Andrzeja Buszę poetę, eseistę, tłumacza poezji polskiej na język angielski, wybitnego znawcę twórczości Josepha Conrada, emerytowanego profesora Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii w Vancouver w Kanadzie.

„Kraków - Jerozolima - Londyn - Vancouver.
Sceny z życia i twórczości Andrzeja Buszy”

Miasta i kraje – przystanki w życiorysie poety. Los naznaczony historycznymi wydarzeniami rzutującymi na życiowe wybory. Urodzony w Krakowie w 1938 roku, wraz z rodzicami jako niemowlę - przez Rumunię i Cypr - znalazł się w Palestynie, gdzie spędził dzieciństwo. Lata młodzieńcze to pobyt w Londynie, gdzie zdobył wykształcenie . Dojrzałość i praca naukowa wiąże się emigracją do Vancouver w Kanadzie.

Poeta czujący się mentalnie Polakiem, piszący w języku angielskim , drukujący w polskich pismach literackich. Debiutował na łamach czasopisma "Kontynenty"  (Londyn) jako poeta. W 1962 r. otrzymał nagrodę im. Kościelskich. Współpracował z pismami emigracyjnymi, jak: "Kultura"  paryska, "Kontynenty"  londyńskie, "Strumień"  vankuwerski; krajowymi: "Akcenty" lubelskie, "Fraza"  rzeszowska i inne.

Miejsca, wrażenia zmieniających się pejzaży , doświadczenia i ludzie , kondycja intelektualna zmieniającego się świata to inspiracje do poetyckiego wyrażania własnych myśli.

Zgromadzeni wokół poety uczestnicy spotkania mieli okazje posłuchać czytanych przez niego w języku polskim i angielskim , wierszy z tomu „Pełnia i przesilenie / Full Moon and Solistice Justice” , którego współautorem jest Bogdan Czaykowski długoletni przyjaciel i tłumacz Andrzeja Buszy oraz poematu „Obrazki z życia Laquedema/Scenes from the Life of Laquedem”.

Osoba poety i jego twórczość stały się także okazją do kontaktu osobistego, rozmów i wymiany tomików poezji. Przyciągnęły się one długo poza ramy spotkania. Zaproszona przez nas młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego żądna rozmów o poezji licznie otoczyła naszego gościa.

Pozostały nam w pamięci nie tylko niezatarte wrażanie, ale także wpis do Kroniki WiMBP, która na trwałe zachowa to wspaniałe spotkanie jako ważne dla naszej biblioteki wydarzenie. Spotkanie odbyło się 4 października 2010 r.

Słowo wstępne i poprowadzenie - dr Magdalena Rabizo-Birek z Uniwersytetu Rzeszowkiego. Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne „FRAZA”.