Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2009

Spotkanie autorskie z Ewą Lipską

08-04-2009

Dzień 8 kwietnia b.r., był dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie wielkim świętem poezji. W ramach Festiwalu 4 Pory Książki mięliśmy okazję spotkać się – z długo przez nas oczekiwanym gościem – Ewą Lipską.

 

O poetce i jej wierszach – jak powiedział prowadzący spotkanie, dr Janusz Pasterski – wiele już napisano i wielokrotnie podkreślano wartość jej twórczości. Natomiast dla zebranych, w Wypożyczalni Muzycznej, miłośników poezji najważniejsze było doświadczenie osobistego spotkania, przeżycia treści wierszy czytanych i interpretowanych przez samą poetkę.

 

To niezwykle cenne chwile, kiedy czytelnicy i autorzy mogą być świadkami i uczestnikami dialogu jaki zachodzi między twórcą, który poprzez wiersz komunikuje się ze światem zewnętrznym, a słuchaczem - odbiorcą słowa - do którego wrażliwości i wnętrza trafiają poetyckie strofy.

 

Na pytanie „Jak działa poezja?” – Ewa Lipska odpowiada – „Jest to tajemnica przeżywania… poeta potrzebuje kilku słów, by wyrazić emocje, swoją rzeczywistość”.

 

Poetka wyznała, że pisząc wiersz, przede wszystkim chce sobie samej uświadomić „co” pragnie powiedzieć i wyrazić. Wiersz jest dla niej formą zapisu intelektualnego, „dzieleniem się z papierem i człowiekiem”, a proces tworzenia „niekiedy jest trudny i często niewdzięczny”.

 

Moment powstawania wiersza nie zawsze jest aktem jednorazowym. Najczęściej na kartkach i w zeszytach notatek zapisuje szkice, pomysły, zdarzenia , myśli, obrazy z których powstają wiersze. Po jakimś czasie dokonuje wyboru tych, które mają jakąś wspólną nurtującą ją myśl, tworząc w ten sposób tomik. Każdy wydawany wybór wierszy zamyka jakiś okres w jej życiu.

 

W spotkaniu - m.in. obok pracowników naukowych i studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, członków redakcji Pisma Literacko - Artystycznego „Fraza”, bibliotekarzy, uczniów gimnazjum – uczestniczyli także członkowie Koła Początkujących Poetów, którzy prosili poetkę o receptę „Jak pisać?” Odpowiedź Ewy Lipskiej – „Tchnąć w tematy siebie”, dotknęła nie tylko istoty poezji, a także każdej formy działalności twórczej człowieka.

 

Wyjątkowość naszego spotkania z poetką i uniwersalność jej wypowiedzi, polegała na niezwykłej otwartości i szczerości zarówno naszego Gościa jak i uczestników spotkania. Liczne pytania: o pierwszy wiersz i …wagary - zadane przez uczennice Gimnazjum Nr 7, jak i te kierowane przez poetki - Krystynę Lenkowską i Małgorzatę Żurecką o inspirację do twórczości, czy też padające z ust krytyka sztuki - Magdalenę Rabizo-Birek i znawcę literatury współczesnej - Jana Wolskiego oraz dociekliwe i analityczne zadawane przez studentów filologii polskiej, zawsze spotykały się z niezwykle intymną odpowiedzią i refleksją poetki nad swoją przeszłością, stosunkiem do sztuki, a także otaczającej rzeczywistości, do której jak sama twierdzi „już się przyzwyczaiła”.

 

Uczestnicy spotkania długo dziękowali Pani Ewie za spotkanie, rozmowę i życzenia „Wszystkiego dobrego na Życie”, którym poetka żegnała się ze swoimi czytelnikami.

 

Zdradziła też, że w maju, krakowskie Wydawnictwo Literackie, wyda jej pierwszą próbę prozatorską , będzie to powieść „Sefer”.

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie najserdeczniej dziękuje:

  • Panu dr Januszowi Pasterskiemu z Uniwersytetu Rzeszowskiego za wnikliwe słowo wstępne oraz prowadzenie spotkania z Ewą Lipską,
  • Pani Renacie Płodzień-Bomba, polonistce z Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie za zaangażowanie i przygotowanie uczennic recytujących wiersze poetki,
  • Uczennicom Gimnazjum nr 7, niezwykle wzruszającym recytatorkom za odwagę i subtelność interpretacji wierszy autorki „Pomarańczy Newtona”
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: