Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22048858 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2021 roku

Spotkanie z aktorem Maciejem Owczarkiem w Wypożyczalni Głównej - relacja

20-08-2021

 Spotkanie z aktorem Maciejem Owczarkiem w Wypożyczalni Głównej

 

To był bardzo uroczy i wyczekiwany „Wieczór z Melpomeną w bibliotece”. W sierpniu wróciliśmy z tym lubianym przez publiczność cyklem spotkań z rzeszowskimi aktorami organizowanym w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A.

 

16 sierpnia 2021 r. przyjął nasze zaproszenie znany i lubiany aktor Teatru Maska, a także prezenter pogody w TVP 3 Maciej Owczarek. 

 

Aktor pochodzi z Zagłębia Dąbrowskiego, urodził się w Sosnowcu. Jest absolwentem kierunku: aktorstwo teatru lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuki Teatralnej). Po szkole spędził 2 lata w teatrze objazdowym, z którym odwiedził niemal całą Polskę. Od roku 2016 r. związany jest z Teatrem Maska w Rzeszowie. Równolegle rozpoczął współpracę z TVP Rzeszów jako prezenter pogody i prowadzący „Poranek z TVP 3 Rzeszów”. Oprócz pracy w teatrze aktorsko spełnia się pojawiając się w reklamach, produkcjach filmowych i użyczając głosu jako lektor.

W poniedziałkowy wieczór licznie przybyła publiczność mogła wysłuchać rozmowy z Maciejem Owczarkiem toczącej się wokół wspomnień związanych z wyborem zawodu, kształceniem aktorów lalkarzy we wrocławskiej szkole teatralnej,  pracy w teatrze objazdowym oraz ról i przedstawień w Teatrze Maska, w którym aktor aktualnie posiada angaż. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pytania związane z pracą w telewizji. Jednakże hitem spotkania była prezentacja klasycznych technik lalkowych, takich jak:  jawajki, pacynki, kukły, marionetki czy mappety. Nie tylko Maciej Owczarek wyjaśniał tajniki animacji lalek ale również uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzenia lalek z bliska oraz spróbowania samodzielnego ich scenicznego ożywienia.

 

Miłą tradycją „Wieczoru z Melpomeną w bibliotece” jest krótki występ naszych gości. Maciej Owczarek dynamicznie i rewelacyjnie przedstawił fragment rozmowy Podstoliny i Wacława z komedii „Zemsta” wykorzystując w roli Podstoliny lalkę typu mappet. Występ zakończyły burzliwe brawa.

 

Uczestnicy spotkania byli bardzo aktywni, zadawali szereg pytań na ogólnym forum, jak i w indywidualnych rozmowach podczas rozdawania autografów i dedykacji na gustownych zaproszeniach. Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej, swobodnej oraz wesołej atmosferze dzięki ogromnej otwartości, serdeczności i poczuciu humoru Macieja Owczarka. Wystarczy spojrzeć na jedno ze zdjęć, na którym aktor obrazowo pokazuje i wyjaśnia jakie ćwiczenia wykonywali studenci aktorstwa aby zaliczyć zajęcia z  tzw. impostacji głosu. 

 

Dziękujemy wszystkim obecnym podczas wieczoru za udział w imprezie, zadawanie pytań oraz zainteresowanie tematyką teatru lalkowego. Szczególne podziękowania należą się Maciejowi Owczarkowi za ciekawe opowieści oraz poniesiony trud aby dostarczyć na spotkanie kilka ciekawych egzemplarzy lalek, opowiedzieć o nich i zaprezentować ich animację. 

 

Spotkanie w formie wywiadu przygotował i prowadził Włodzimierz Ratyński. Ciekawy plakat i zaproszenia zaprojektowała Małgorzata Kubicz.

-------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: