Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2018

Suki Kim „Pozdrowienia z Korei: uczyłam dzieci północnokoreańskich elit”. Spotkanie DKK w Wypożyczalni Głównej – relacja

14-05-2018

Suki Kim „Pozdrowienia z Korei: uczyłam dzieci północnokoreańskich elit”

Spotkanie DKK – relacja z Wypożyczalni Głównej

„Pozdrowienia z Korei” jest połączeniem pamiętnika, Amerykanki koreańskiego pochodzenia - Suki Kim, z reportażem. Osadzona, wręcz zniewolona w granicach Korei Północnej, przyjmuje posadę nauczycielki na jednym z prestiżowych uniwersytetów. Coś, co miało być niemalże spełnieniem marzeń czy ambicji, staje się jednak więzieniem. Przymusem. Obowiązkiem, od którego nie ma ucieczki.

Wie o tym kraju tyle, co cały świat. Korea Północna jest odizolowana od wszelkich informacji, a aparat państwa kontroluje każdy krok swoich podwładnych - nazwanych hucznie obywatelami. To kraj wiecznej iluzji. Granicząca z nią Korea Południowa, to kraj kompletnie inny. Dzieli je coś na miarę mostu, który zaczyna się w cywilizowanym kraju, a kończy w buszu zamieszkałym przez ludzi, którzy nie mają pojęcia o istnieniu świata jako takiego.

Naród mający swoich Bogów. Rodzina Kim Dzong od pokoleń trzyma reżim w Korei. Od lat należy im się cześć, uniżenie i wiara w to, co i jak robią. Naród nie czuje ubóstwa, bo nie ma się z kim porównać. Ludzie przymierają głodem, wyzbywają się ambicji, do niczego nie dążą. Nie mają żadnych marzeń ani planów. Tu, na Północy, się urodzili i tu zostaną pochowani.

Bieda. Wszystko przypomina jałową ziemię, na której nic już nie urośnie. Nie podczas rządów rodziny Kim Dzongów.

Książka wstrząsa swoją prawdą i szczerością.

Nasuwa się pytanie, gdzie są granice indoktrynacji? Ale zaraz potem siłą rzeczy przychodzi pytanie, ile czasu potrzeba, by ludziom aż tak wydrenować mózgi? Ich postrzeganie?

Jest jeden król. Kiedy zaczną postrzegać kłamstwo jako prawdę i stracą zdolność krytycznego myślenia?

Agnieszka Kusiak

członkini DKK w Wypożyczalni Głównej

---------------------------------------------------------------------------------------