Archiwum wydarzeń 2018

26-10-2018

Konkurs związany z Rokiem Ireny Sendlerowej
– relacja z Wypożyczalni Głównej

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej. W uchwale czytamy m.in.: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 10. rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej oddaje hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka i ogłasza rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej”. W uchwale przypomniano też, że Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Wpisując się  w rocznicowe obchody Wypożyczalnia Główna  WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a zorganizowała 25 października 2018 r. konkurs  z nagrodami pt.: „Irena Sendlerowa: naprawianie świata”.

Uczestnikami konkursu byli członkowie Klubu Miłośników Biblioteki, Kultury i Literatury dla Seniorów, którym przyszło zmierzyć się z trzema rodzajami zadań. Konkurs miał bowiem formułę 3-etapową i składał  się z krzyżówki z hasłem, rebusu oraz testu z 3 wersjami odpowiedzi do wyboru.

Ogółem można było zdobyć 32 punkty (30 pkt. za prawidłowe odpowiedzi testowe, 1 pkt. za prawidłowe hasło końcowe krzyżówki i 1 pkt. za rozwiązanie rebusu).

Najwięcej punktów zdobyli: Stanisława Cyrnek, Helena Feret, Ewa Zofia Jek, Lucyna Lwowska, Jacek Oronowicz, Maria Owsianik, Barbara Szarek, Michał Szuper.

Dla uczestników konkursu WiMBP w Rzeszowie ufundowała 10 nagród w postaci kart prezentowych do Empik-u.

Spotkanie prowadził Włodzimierz Ratyński poprzedzając rozwiązywanie zadań konkursowych krótkim wprowadzeniem przybliżającym sylwetkę i działalność Ireny Sendlerowej oraz przytaczając jej słowa: „Nie róbcie ze mnie bohaterki, robiłam to, co każdy przyzwoity człowiek”. Wspominano również o różnych formach upamiętnienia Roku Sendlerowej oraz o odsłoniętym muralu (wrzesień 2018 r.) w Rzeszowie przy ul. Kopernika 18a, który został poświęcony bohaterce konkursu.

Wszystkim uczestnikom spotkania w Klubie dziękujemy za aktywny udział w zabawie i miłą atmosferę oraz gratulujemy zdobytych nagród.

Włodzimierz Ratyński

-------------------------------------------------------------------------------------------