Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16076752 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2018

Wieczór autorski Elżbiety Cherezińskiej w Wypożyczalni Głównej - relacja

17-10-2018

Wieczór autorski Elżbiety Cherezińskiej w Wypożyczalni Głównej
 

Kolejne spotkanie autorskie w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a zgromadziło tłumy czytelników zainteresowanych wieczorem autorskim Elżbiety Cherezińskiej, twórczyni powieści historycznych.
 

Ponownie pomieszczenia biblioteki nie pomieściły wszystkich chętnych czytelników mimo, że część osób zajęła miejsca na schodach, a niektórzy  uczestnicy  spędzili  wieczór w pozycji stojącej. 

 

W jednym z wywiadów pisarka powiedziała o swojej twórczości: „Nie oceniam historii, bo nie wszystko trzeba ciągle oceniać. Zupełnie inaczej widzę sens swojej pracy. Chcę, poprzez powieści, rozkochać Polaków we własnej historii, chcę, by ona znów zaczęła dla nich żyć i ich fascynować. Nawet jeśli bywała trudna. I chcę przypomnieć dawną rycerską zasadę: szanujmy swych przeciwników

 

W świetle tych stwierdzeń można doszukiwać się źródła tak wielkiego zainteresowania pisarką i jej twórczością. Elżbieta Cherezińska wypełniła także, powstałą w ostatnich latach, lukę w literaturze polskiej w zakresie powieści historycznej. Dodatkowo uatrakcyjniła tę powieść wprowadzając do niej elementy wartkiej akcji i sensacji, a także  opierając  jej fabułę na autentycznych źródłach historycznych.


Pierwsza książka pisarki pt. „Z jednej strony, z drugiej strony” ukazała się w 2005 roku i została napisana wspólnie z Szewachem Weissem jako literacka biografia byłego ambasadora Izraela w Polsce. W kolejnych latach ukazało się 14 pozycji i to w okresie zaledwie dwunastu lat. W niektórych latach w ciągu jednego roku ukazywały się nawet dwa tytuły. Na tę twórczość składają się: 4 tomy cyklu „Północna droga”, 3 tomy cyklu „Odrodzone królestwo” i jak dowiedzieliśmy się podczas spotkania będą dalsze, „Legion”, „Harda”, Królowa”, „Gra w kości”, „Turniej cieni”, „Byłam sekretarką Rumkowskiego: dziennik Etki Daum”.


Spotkanie Elżbiety Cherezińskiej z czytelnikami w pierwszej części miało formułę wywiadu prowadzonego przez doktorantkę z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego Matyldę Zatorską. Drugą część wypełniły ciekawe i liczne pytania czytelników do pisarki,  zaś trzecia część poświęcona była indywidualnym rozmowom z autorką, dedykacjom na książkach  oraz wspólnym zdjęciom.


Wieczór został zorganizowany w dniu 15 października 2018 r. w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje” i został dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2018”.


Podczas spotkania można było zakupić książki Elżbiety Cherezińskiej sprzedawane przez Księgarnię Tęczową (Rzeszów ul. Kościuszki 4).

 

Włodzimierz Ratyński

 

----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: