Archiwum wydarzeń 2018

Jacek Pałkiewicz w Wypożyczalni Głównej - relacja

05-10-2018

Jacek Pałkiewicz w Wypożyczalni Głównej

Z niespotykanym dotąd ogromnym zainteresowaniem spotkał się wieczór autorski z Jackiem Pałkiewiczem zorganizowany przez Wypożyczalnię Główną WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a w dniu 3 października 2018 roku.

Jacek Pałkiewicz jest podróżnikiem, odkrywcą, eksploratorem, pisarzem, reporterem, trenerem szkoły przetrwania i twórcą pierwszej na naszym kontynencie Akademii Survivalu, organizatorem i uczestnikiem ponad 100 wypraw, autorem ponad 40 publikacji, członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, pracował jako oficer na statku oraz w kopalni diamentów w Sierra Leone i kopalni złota w Ghanie, ukończył szkołę dziennikarską w Mediolanie. Mieszka w Bassano del Grappa (Włochy).

Podczas spotkania opowiadał o swoim życiu i pasji jaką jest podróżowanie wspomagając się prezentacją slajdów. Wspominał o samotnym przepłynięciu Atlantyku łodzią ratunkową, odkrywaniu nielicznych cywilizacji i kultur opierających się niszczącym wpływom nowoczesności w Iranie Zachodnim, gdzie zetknął się z łowcami głów i kanibalizmem, w Górnym Orinoko czy Wietnamie, wyprawie która odkryła źródła Amazonki, swojej szkole przetrwania i podróży na Syberię oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, której plonem była wydana w 2016 roku w Polsce książka „Dubaj : prawdziwe oblicze”.

Słynny włoski dziennik „Corriere Della Sera” napisał: "Jacek Pałkiewicz zasłużył na umieszczenie w galerii najbardziej znanych podróżników naszych czasów".

Aktor Bogusław Linda powiedział: Jacek ma odwagę robić to, o czym większość z nas - małych chłopców - tylko marzy. I jeszcze jedno - potrafi o tym pisać. Szczerze zawistny Bogusław Linda".

Podróżnik Marek Kamiński powiedział: "Jest gwiazdą na firmamencie podróżniczym, tworzy turystyczny krajobraz - jego sposób na podróżowanie jest inspirujący dla młodych ludzi. Wyprawy Jacka były dla mnie inspiracją do odkrywania świata własną drogą. Różnorodność dziedzin, w których Jacek osiągał swoje cele, skłania do poszukiwania wciąż nowych wyzwań na biegunach, pustyni, oceanach. Jacku, po prostu, dzięki, że jesteś".

Dziennikarz Paweł Lisicki napisał: "Przecieram oczy, szczypię się w jeden policzek, drugi, ale nic nie pomaga. Czytając książkę o Jacku Pałkiewiczu, staję wobec świata tyleż niezwykłego, co realnego. Nawet nie potrafię mu zazdrościć takich przygód. Raczej jestem wdzięczny za to, co podczas nich przeżył, a może jeszcze bardziej za to, że potrafił o tym opowiedzieć".

Jacek Pałkiewicz po zakończeniu wykładu i prezentacji sprzedawał swoje książki oraz wpisywał liczne dedykacje, odpowiadał na wiele pytań i chętnie fotografował się ze swoimi czytelnikami.

Impreza zgromadziła ponad 80 osób, niestety ograniczone możliwości lokalowe wypożyczalni i względy bezpieczeństwa uniemożliwiły uczestniczenie w spotkaniu wszystkich chętnych osób. Pierwsi zainteresowani zajmowali miejsca  na 40 minut przed godziną rozpoczęcia spotkania.

Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.

Włodzimierz Ratyński

----------------------------------------------------------------------------