Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16242458 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2018

Spotkanie z Marią Rudnicką – relacja z Wypożyczalni Głównej

28-05-2018

Spotkanie z Marią Rudnicką – relacja z Wypożyczalni Głównej

 

14 maja 2018 r.  w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a odbył się trzeci wieczór słowno-muzyczny znanej rzeszowskiej poetki, pieśniarki, animatorki kultury i hafciarki Marii Rudnickiej.

Okazją do zorganizowania wieczoru  była promocja nowych tomików poezji, ale także duże zainteresowanie czytelników wypożyczalni, którzy bardzo cenią te spotkania okraszone przerywnikami muzycznym w formie ciepłych, nostalgicznych i melodyjnych dawnych przebojów w wykonaniu poetki oraz grupy wokalnej Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Maria Rudnicka wydała 25 tomików wierszy, 2 książki wspomnieniowe i śpiewnik. Jej utwory ukazały się także w wielu almanachach i antologiach poetyckich. Jest laureatką  konkursów poetyckich „Ukryte talenty artystyczne ludzi trzeciego wieku” i „Przekraczamy granice”. Jako pieśniarka od wielu lat śpiewa nie tylko w różnych chórach, ale również koncertuje indywidualnie. Nagrała 2 płyty CD, jest autorką 9 tekstów piosenek, w tym także utworów o Rzeszowie.

Została uhonorowana wieloma nagrodami i medalami, m.in. Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego (odznaka), Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej (odznaka), Krzyż Zasługi (brązowy).

Najnowsze promowane podczas wieczoru poetyckiego tomiki poezji zatytułowane „Odnaleźć siebie” i „Chwytać szczęście” wydano w atrakcyjnej, kolorowej szacie graficznej. To właśnie utwory zawarte w tych tomach czytała sama autorka („Pozbierać wspomnienia”, „Cieszyć się życiem”, „Z innej bajki”, „Czerpać szczęście”, „Życie przemija”). Członkowie RSTK ciekawie przedstawili kolejne utwory. Małgorzata Flisak („Magiczna siła”, „Mój mały świat”, „Miłość do ogrodów”, „Zamek pełen tajemnic”), Stanisław Dworak („Rozwinęła żagle”, „Wspomnienie z Normandii”, „Paryż zachwyca”), Zygmunt Kiełbowicz („Rozumieć siebie”, „Atrakcje Granville”, „Ja i rzeka”), a Włodzimierz Ratyński  („Szczęśliwa chwila” i „Wędrówka”).

Maria Rudnicka zaśpiewała piosenki: „Akropolis adieu”, „Walc Barbary”, a w towarzystwie grupy wokalnej RSTK utwory: „Serce”, „Przybywaj piękna wiosno”, „Na ziemi”, „Życie jest piękne” i  „Dom na prerii”.

Imprezie towarzyszyła wystawa haftowanych obrazów na kanwie, precyzyjnie wykonanych i oprawionych w bardzo gustowne ramy. Wystawiono 15 obrazów o różnej tematyce i różnych formatach. Można było zobaczyć urokliwe pastelowe włoskie i francuskie pejzaże oraz kompozycje kwiatowe i zwierzęta.

Spotkanie uatrakcyjniły wystąpienia prezesa RSTK Stanisława Dworaka i Mieczysława Arkadiusza Łypa - poety, edytora, krytyka literackiego, fotografika, którzy w miłych słowach odnieśli się do działalności artystycznej i kulturalnej naszego gościa, a także kierownika Wypożyczalni Głównej Włodzimierza  Ratyńskiego, który przedstawił biografię i twórczość Marii Rudnickiej.

----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: