Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
22049476 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

Podsumowanie remontu Wypożyczalni Głównej

01-08-2008
Parter
Parter
Parter
I piętro
I piętro
I piętro
Magazyn nr 1
Magazyn nr 1
Magazyn nr 2
Magazyn nr 3
Księgozbiór...

Początkowo zaplanowano i przygotowano środki na odnowienie magazynów nr 1 i 2, wypożyczalni, pokojów pracowniczych. W planie był także remont klatki schodowej, z którego zrezygnowano ze względu na przełożenie terminu wymiany okien przez administrację osiedla. W miarę postępu prac starano się o dodatkowe środki także na wymianę zniszczonego i zużytego wyposażenia biblioteki. W pierwszej kolejności udało się doposażyć wypożyczalnię w nowe regały, stoliki i krzesła, wymienić żaluzje pionowe, a przede wszystkim położyć wylewkę i rozłożyć na niej trwałą i estetyczną wykładzinę zmywalną (przyklejoną do podłoża i zgrzewaną na łączeniach) w miejsce bardzo wyeksplatowanej posadzki. Tuż przed zakończeniem prac remontowych podjęto także decyzję o wymianie większości mebli w pomieszczeniach I-go piętra. Wymieniono również regały w księgozbiorze podręcznym. Nową oprawę zyskały pokoje pracownicze, gdzie w całości wymieniono meble, żaluzje, wykładziny podłogowe, krzesła, w miejsce stolików stanęły biurka i nowe szafy, kontenerki oraz biblioteczki. Ściany zostały pomalowane w modne pastelowe kolory, a parkiety wycyklinowane i polakierowane. Podobną metamorfozę przeszły stanowiska pracy w magazynach nr 1 i 3.
Trzeba przyznać, że pomieszczenia bardzo zyskały na estetyce także dzięki wybranej kolorystyce ścian i dobranymi do niej dodatkami w postaci odpowiednich barw wykładzin, chodników oraz żaluzji. Tak więc udało się stworzyć bardzo jasną i słoneczną wypożyczalnię (parter) w tonacji żółto-pomarańczowej, jasny, piaskowy pokój pracowniczy, pastelowo-błękitny magazyn nr 2, żółto-brązowy magazyn nr 1 oraz zielony pokój kierownika na pierwszym piętrze. Cieszy także zakup szeregu dodatkowych i potrzebnych elementów wyposażenia takich jak : drzwi, wieszaki stojące, zegary, obrazy, kolorowe pojemniki na czasopisma, kosze na śmieci, lampy doświetlające, drabinki czy estetyzacja lady, itp.

Remont nie objął bardzo wyeksploatowanych łazienek i szatni ale wymianę mebli w tej ostatniej zaplanowano na początkowe miesiące roku 2009. Nie udało się także zakupić nowych regałów do magazynów I piętra. W ¾ wymieniono dosłownie rozpadające się podczas przenoszenia regały z magazynu nr 1, zamieniając je na stabilne regały metalowe (48 dwustronnych i 3 jednostronne) – niestety był to sprzęt z odzysku, przywieziony z filii nr 9 oraz magazynów Czytelni Głównej. Do wymiany pozostało jeszcze w magazynach 1,2 i 3 aż 52 regały podwójne i 33 regały pojedyncze.

Trzeba przyznać, że na podniesienie estetyki, wygody pracy oraz lepsze warunki obsługi czytelników w Wypożyczalni Głównej wydano całkiem pokaźne sumy:

 • malowanie ścian, cyklinowanie i lakierowanie parkietu : ok. 20.000 zł
 • wymiana mebli w wypożyczalni : 10.300 zł
 • wymiana mebli w pomieszczeniach I piętra : 20.000 zł
 • nowa posadzka w wypożyczalni oraz wykładziny i chodniki w innych pomieszczeniach : 11.800 zł
 • wymiana żaluzji pionowych : 2.200 zł
 • dodatkowe wyposażenie : ok. 2.500 zł

Ogółem wydano : ok. 66.800 zł

 

Wykonano prace i zakupy w poszczególnych pomieszczeniach

 

Nie można pominąć także ogromnego wkładu pracy jaki włożyli sami pracownicy WG w przygotowanie wypożyczalni do remontu jak i w prace porządkowe po jego zakończeniu. Wykonywane czynności daleko wybiegały poza zakresowe obowiązki i najczęściej były to ciężkie prace fizyczne polegające na kilkukrotnym przenoszeniu księgozbioru liczącego ponad 70 tys. woluminów, a także przemieszczanie regałów, biurek, stolików, komputerów, krzeseł, szaf katalogowych między magazynami i piętrami wypożyczalni aby przygotować miejsce dla ekip remontowych. Na swoim „koncie” bibliotekarze mają także skręcanie i montowanie metalowych regałów i półek oraz łączenie ich w moduły ustawiane w magazynie nr 1. Samodzielnie przygotowano i przeniesiono również stary, zużyty sprzęt do kasacji. Skasowane regały, szafy, stoły, itp. zostały rozmontowane i rozebrane na części aby łatwiej było je zabrać z wypożyczalni.

Ogółem usunięto z WG :

 • 31 regałów dwustronnych i 26 regałów jednostronnych
 • 8 szaf i 5 biblioteczek
 • 19 stołów i stolików
 • 5 szaf katalogowych
 • 23 krzesła i 4 fotele obrotowe.

Bardzo cieszy polepszenie warunków pracy oraz podniesienie estetyki lokalu mimo, że do końca nie zostały zrealizowane wszystkie potrzeby i marzenia aby pracować w jeszcze piękniejszej i lepiej wyposażonej bibliotece. 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: