Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Wydarzenia w 2022 roku

„Przyjaciel na zawsze” DeLange Ellen na Bajkotece – Dyskusyjnym Klubie Książki dla Maluchów w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

10-03-2022

w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Marcowe spotkanie Bajkoteki upłynęło nam jeszcze w zimowym klimacie, za sprawą  pewnego bałwanka i jego przyjaciół. Maluchy poznały historię bałwanka i wiewiórki, między którymi nawiązała się niezwykła przyjaźń.

Gdy pewnego zimowego dnia, wiewiórka wyszła ze swojej dziupli, zauważyła samotnego i drżącego z zimna bałwanka. Po chwili wahania postanowiła mu pomóc i podarować ciepły szalik. Za przykładem wiewiórki idą inne zwierzęta, które także otulają bohatera książki szalikami i kocami. Drobny gest wiewiórki stał się początkiem niezwykłej przyjaźni między bałwankiem i zwierzętami. Jednakże kiedy przyszła wiosna, słońce roztopiło bałwanka.

Jest to niezwykle prosta i wzruszająca historia pokazująca siłę przyjaźni, która trwa mimo rozłąki. Wiewiórka pokazuje, że nawet najprostszy gest może dla kogoś znaczyć bardzo wiele. To uwrażliwia małych czytelników na potrzeby innych. Opowieść uczy także empatii, wrażliwości i pomaga dziecku poradzić sobie z trudnymi emocjami, np. w sytuacji rozstania z bliską osobą. Nasycone kolorem, całostronicowe ilustracje Jacqueline Molnár, sprawią, że recepcja książki jest dla najmłodszych łatwiejsza, pomimo mało szczęśliwego zakończenia.

Bałwanek zabrał maluchy w podróż do zimowej krainy pełnej zabaw zręcznościowych oraz aktywności ćwiczących pamięć i spostrzegawczość.

Agnieszka Dworak

-----------------------------------------------