Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18561828 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2019

„Zmorojewo” - Jakub Żulczyk - spotkanie DKK

30-12-2019

„Zmorojewo” - Jakub Żulczyk

 

Jakub Żulczyk sam nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”.
Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako publicysta współpracował m.in. z "Lampą", "Machiną", "Exklusivem", "Tygodnikiem Powszechnym". Pisał stały felieton do „Dziennika” pod tytułem 15 minut sławy. Jako publicysta współpracował również z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Neo Plus”, „Metropolem”, „Playboyem”. Redagował autorską rubrykę Tydzień Kultury Polskiej na łamach „Wprost”, współprowadził program "Redakcja kultury", a w Radiu Roxy – audycję "Instytut Prosto". Jest również współautorem scenariusza serialu „Belfer”. Największy rozgłos przyniosła mu powieść „Ślepnąć od świateł”, na podstawie której powstał serial HBO. Jest laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2018 w kategorii proza oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur 2017 za „Wzgórze psów”. W 2014 roku był nominowany do Paszportu „Polityki”.

 

„Zmorojewo” to pierwsza część trylogii i najnowsza książka autora, skierowana przede wszystkim do młodzieży. Główny bohater to piętnastoletni Tytus nerd, fanatyk horrorów, gier komputerowych i nadprzyrodzonych zjawisk. Podczas wakacji, które spędza u Dzidków w Głuszycach, czyli „zabitej dechami dziurze“, musi stawić czoło przerażającym sługom ciemności, którzy oczywiście chcą opanować świat. W mazurskim lesie od bardzo dawna czai się Zło, kiedy zaczynają ginąć ludzie i dzieją się dziwne rzeczy, niespodziewanie lato
u dziadków zamienia się w niesamowitą przygodę. Tytus okazuje się być potomkiem Strażnika Dobra i to na jego barkach spoczywa uratowanie świata, w dodatku kiedy jednocześnie przeżywa swoją pierwszą miłość.

 

Świetnie napisana powieść, intryguje i wciąga. Umiejętne stopniowanie napięcia i budowanie specyficznego nastroju mrocznej tajemnicy sprawiają, że od lektury trudno się oderwać. Autor bardzo przekonująco kreuje szereg przerażających postaci, które chcą wtargnąć w ludzki świat. Szczególnie  Gangrena pozostawia w czytelniku lekki dreszczyk, jeszcze długo po przeczytaniu powieści. Dość niezwykli są także, mieszkańcy Zmorojewa, czyli Strażnicy Dobra, którzy stanowią mieszaninę różnorodnych charakterów i osobliwości – doskonale znanych nam z legend i baśni polskich.  Nawet niebezpieczna, wydawać by się mogło, Baba Jaga, wzbudza sympatię, swoja bezpośredniością i osobliwym poczuciem humoru. Sam główny bohater wydaje się być dość nieporadny i musi dopiero dorosnąć do swojej roli i odpowiedzialności, jaka  na nim spoczywa. Dopiero odważna i zbuntowana Anka, wydobywa Tytusa ze skorupy, w której się ukrył. Prawdziwość głównego bohatera  sprawia, że czytelnik łatwo się z nim utożsamia i z niecierpliwością śledzi jego losy.

 

Agnieszka Dworak

------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: