Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2019

„Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” G. Kasdepke w DKK „Książkołaki” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

23-12-2019

„Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” Grzegorza Kasdepke w DKK „Książkołaki” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Zbiór opowiadań „Kacperiada”, wydana w 2001 roku, to jedna z pierwszych książek Grzegorza Kasdpeke, najpopularniejszego pisarza literatury dziecięcej i młodzieżowej. O jej popularności i wyjątkowości świadczą liczne nagrody – Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, Wyróżnienie Małego Donga, Nominacja do Nagrody Polskiej Sekcji  IBBY. Książka stała się również inspiracją do stworzenia serialu animowanego „Kacperiada”.

Opowiadania w zbiorze „Kacperiada” zostały napisane dla syna pisarza, Kacpra, który jest jednym z głównych bohaterów książki. Początkowo, zanim zostały wydane w formie książkowej, ukazywały się w czasopiśmie dla dzieci „Świerszczyk”. W jednym z wywiadów autor opowiadał o potrzebie sportretowania rodziców, a zwłaszcza ojca:

„Jako rodzicowi czytającemu dziecku zdarza mi się cierpieć katusze, gdy bohaterowie książeczki są nudni i niezbyt inteligentni. Chciałem więc napisać książkę, która spodobałaby się rodzicom, a sądzę, że oni bardziej wolą się śmiać z samych siebie niż ze swoich dzieci, dlatego wprowadziłem postać niezbyt rozgarniętego tatusia.”[1]

Narratorem jest ojciec Kacpra, który opisuje codzienne relacje z synem, ambitnym i ciekawskim przedszkolakiem. Chłopiec uwielbia zadawać trudne pytania, co rodzi wiele zabawnych sytuacji. Rodzinne perypetie są okraszone humorem, a zarazem pokazują prostą codzienność rodziców, wychowujących kilkuletniego syna.

Opowiadania Grzegorza Kasdepke rozbawiły klubowiczów i posłużyły do stworzenia komiksu w aplikacji ToonDoo na podstawie wybranego opowiadania. Aby teksty książki przełożyć na język komiksu rozmawialiśmy o ważnych elementach historii obrazkowych, scenariuszu, prezentowaniu emocji postaci i opracowaniu dialogów. Następnie wspólnie przeczytaliśmy kilka opowiadań i przy użyciu narzędzi ToonDoo zobrazowaliśmy wybrane historie.

Marcelina Janisz

[1] Rozmowa z Grzegorzem Kasdepke, „Gazeta Wyborcza” 2002, dotęp on-line: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34861,1063495.html

--------------------------------------------------------------------------------------------------------