MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2019

„Czy to już święta?” Jane Chapman na spotkaniu Książkowego Klubu Malucha „BAJKOTEKA” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

23-12-2019

w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Jane Chapman to brytyjska ilustratorka i autorka  literatury dziecięcej. W roku 1993 ukończyła studia na kierunku rysunek na Brighton University. W ciągu 20 lat pracy, wraz z mężem, zilustrowała ponad 180 książek, które przez cały ten czas zachwycają dzieci z całego świata.

„Czy to już święta?” to zabawna i ciepła opowieść dla małych czytelników i ich rodziców zarazem. Kreska Jane Chapman dodaje książeczce ciepła i świątecznej magii. Mały Miś wprost nie może doczekać się świąt i ciągle dopytuje dużego Misia, kiedy w końcu nadejdą. Zanim jednak przyjdą Święta, jest przecież mnóstwo rzeczy do zrobienia – trzeba upiec ciasto, zapakować prezenty, no i ubrać choinkę. Ale jak to wszystko zrobić, kiedy wkoło tyle się dzieje, a mały misiowy pomocnik – najlepszy pakowacz na świecie - potrafi nieźle nabroić, co bynajmniej nie przyspiesza nadejścia świętowania.

Krótka historia pozwala nam na przeżywanie wraz z dziećmi okresu oczekiwania na ten bardzo wyjątkowy i uwielbiany przez nas świąteczny czas. Rozładowuje również, pewne napięcia związane ze świąteczną gorączką i tym, że to tak naprawdę na rodziców spada cały trud przedświątecznych przygotowań, podczas gdy dzieci wcale nie pomagają , a czasem nawet wręcz przeciwnie…

Opowiadanie przypomina nam dorosłym, że dzieci są tylko dziećmi, które bardzo mocno przeżywają Święta. A cała bożonarodzeniowa otoczka pełna kolorów,  światełek, pysznego jedzenia, prezentów oraz czas spędzony w rodzinnej i ciepłej atmosferze,  jest dla dziecka ogromnie ważna. I to właśnie ta magia wzbudza w najmłodszych mnóstwo emocji i niesamowite pokłady energii. Tak jak u Małego Misia, który dzielnie pomaga, chociaż w rzeczywistości robi jeszcze większe zamieszanie. Duży Miś jednak się nie gniewa i docenia chęci malucha. Opowieść prowadzona jest  na dwóch płaszczyznach – słownej i ilustracyjnej, co doskonale oddaje humorystyczne sytuacje związane z ogromnym zapałem Małego Misia do pomocy.

Uczestnikom spotkania bardzo spodobały się ilustracje oraz misiowe przygotowania do Świąt. Książeczka zainspirowała małych czytelników do wspólnej zabawy w ubieranie choinki, dopasowywanie kolorowych bombek, czy dobieranie mikołajowych „akcesoriów”. Mali klubowicze namalowali także, pięknie przystrojone choinki przy pomocy plastikowych widelców oraz farb akrylowych.

Agnieszka Dworak

---------------------------------------------------------------------------