Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18546940 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2019

Świat jest pełen szyfrów – „William Wenton. Instytut szyfrów” Bobbie Peers w DKK dla dzieci – relacja

12-12-2019

 

Świat jest pełen szyfrów

– „William Wenton. Instytut szyfrów” Bobbie Peers w DKK dla dzieci


„Niekiedy wokół siebie widział jedynie szyfry. Wszystko mogło być szyfrem: ogród, dom, samochód. Wszystko, co oglądał w telewizji, o czym czytał w książce. Same łamigłówki. A jego umysł od razu się nimi zajmował.  (…) Czasami rzeczy jakby rozpadały mu się przed oczami, tak że widział każdą pojedynczą część i jej miejsce w całości” (s. 10)
 

Bohater powieści Bobbiego Peersa „William Wenton. Instytut szyfrów” (wyd. Znak emotikon) posiada niezwykły umysł, który czyni z chłopca genialnego łamacza szyfrów. Rodzice po dramatycznym wypadku, w którym ojciec Williama traci sprawność fizyczną, a dziadek znika w dziwnych okolicznościach, muszą ukrywać się pod zmienioną tożsamością. Zamiłowanie do rozwiązywania zagadek jest jednak źródłem wszelkich kłopotów w szkole. Całe życie Williama przewraca się do góry nogami wraz z rozszyfrowaniem Niemożliwości, maszyny, której kodu jeszcze nikt nie potrafił złamać.


Książka Bobbiego Peersa, norweskiego producenta filmowego zyskała ogromną popularność, o świadczy tytuł Norweskiej Książki Roku 2016 oraz zdobycie czytelniczej nagrody Ark’s Children’s Award. Pisarz początkowo chciał stworzyć film o chłopcu łamiącym wszelkie kody i szyfry, ale przy pisaniu scenariusza okazało się, że budżet produkcji byłby zbyt wysoki. Autor nie zrezygnował z pomysłu i napisał książkę, która przekształciła się w cała serię przygód o Williamie Wentonie.


„Instytut szyfrów” okazał się tak dynamiczną i pełną akcji lekturą, że klubowicze z przyjemnością dali się wciągnąć w świat tajemniczych szyfrów, kodów i zagadek. Każda kolejna przygoda wywoływała szereg zdarzeń, które przyprawiały bohatera o przyspieszone bicie serca. Oprócz tajemnic nie zabrakło też teorii spiskowych i technologicznych ciekawostek oraz wynalazków. Interesująco została opisana przez autora szkoła dla adeptów szyfrowania w Instytucie Badań Postludzkich, prowadzącym badania nad nowoczesnymi technologiami, biotechniką i sztuczną inteligencją. Każdy z uczniów, doskonalił swoje kryptologiczne zdolności przy pomocy spersonalizowanych orbów, które są kluczami i jednocześnie mechanicznymi łamigłówkami, rozwijającymi się wraz ze swoimi właścicielami. Will zaprzyjaźnia się z Iscią, z którą wspólnie próbują odszukać zaginionego dziadka, będącego jednym z założycieli Instytutu. Będą też zmuszeni uciekać przed Abrahamem Talleyem, któremu zależy wyłącznie na zdobyciu cennego luridium, materiału porównywalnego do „płynnego, myślącego programu komputerowego”.


Aby wczuć się w klimat powieści wcieliliśmy się w kryptologów. Do szyfrowania informacji posłużył nam specjalny szyfrator kodów oraz zadania związane z kodowaniem. Mamy nadzieję, że niebawem ukażą się kolejne przygody genialnego kryptologia i jego przyjaciółki, bo „Instytut szyfrów” wywarł na klubowiczach duże wrażenie i zainspirował do rozmów o nowych technologiach, sztucznej inteligencji oraz poszerzaniu możliwości ludzkiego mózgu.


Marcelina Janisz

------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: