Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18546846 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2019

Wieczór Andrzejkowy : „Drzewo życzeń” Katherine Applegate – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci - relacja

09-12-2019

 Wieczór Andrzejkowy : „Drzewo życzeń” Katherine Applegate – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci „Książkołaków” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

Listopad to czas jesiennej zadumy, ale również okazja by spotkać się w gronie Klubowiczów w wieczór poprzedzający andrzejki. Tym razem oprócz omówienia powieści: książki Katherine Applegate zatytułowanej „Drzewo życzeń”, popołudnie spędziliśmy na wróżbach i  rozmowach o ludowej tradycji , jaką są obchody „andrzejek”, które co prawda zmieniały się na przestrzeni lat, stanowią jednak świetną okazję do spotkań i zabawy z przymrużeniem oka.

Na wstępie naszego spotkania rozmawialiśmy o przeczytanej powieści, która zyskała wysokie oceny naszych Czytelników, jest to bowiem niezwykle ciepła historia o dorastaniu do tolerancji i otwieraniu się na innych; nie tylko ludzi.


Narratorem jest drzewo, dwustuletni Dąb, który od lat obserwuje okolicę, w której „mieszka”. Udziela schronienia swoim przyjaciołom, zwierzętom różnego gatunku, które zamieszkują jego konary i dziuple. Już na początku książki okazuje się, że ludzie niesłusznie sądzą, iż drzewa i zwierzęta nie umieją rozmawiać, wydawać by się mogło, że jest wręcz odwrotnie, to ludzie mają problem z komunikacją między sobą.


„Trudno się rozmawia z drzewami. Pogawędki to nie nasza specjalność. Co nie znaczy, że nie umiemy robić różnych rzeczy, których wy nie potraficie. Umiemy na przykład kołysać do snu puchate sowięta. Utrzymywać koślawe domki na drzewie. Fotosyntezować. […]”


„Drzewa rozmawiają ze stworzeniami, o których wiedzą, że mogą im zaufać. Rozmawiamy ze śmiałymi wiewiórkami. Z pracowitymi dżdżownicami. Z wystrojonymi motylami i płochliwymi ćmami. Ptaki? Są  fantastyczne. Żaby? Gderliwe, ale mają dobre serca. Węże? Strasznie plotkują. Drzewa? Nigdy nie spotkałem niemiłego drzewa.”


Wraz ze swoją przyjaciółką – wroną o imieniu Bongo, Dąb pilnuje swego otoczenia i sąsiadów. Na przestrzeni lat poznał już wielu lokatorów okolicznych domów, którzy przybywali z różnych stron świata, by wieść spokojne życie w nowym miejscu.


Dąb widział już dużo i chyba nic nie mogłoby go zaskoczyć, jednakże pewnego dnia do pobliskiego domu sprowadza się rodzina z zagranicy o wyznaniu muzułmańskim, jak możemy domyślić się z opisu ubioru dziewczynki Samar. Wkrótce okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z pojawienia się na osiedlu nowej rodziny, nazajutrz ktoś wycina w pniu drzewa napis „WYNOCHA”. Wskutek następnych wydarzeń Dąb będzie zmuszony walczyć z uprzedzeniami oraz złamać swoją zasadę  - przemówi do ludzi.


„Drzewo życzeń” to mądra i budująca opowieść, która na pewno pozostawi ślad w pamięci Czytelnika, znalazła się bowiem na liście bestsellerów „New York Timesa” i Amazona (w kategorii „Dziecięce książki o tolerancji”). Warto nadmienić, że ukazało się już ponad 20 wersjach językowych tej powieści, która doczekała się także pozytywnych opinii w wiodących czasopismach na całym świecie.

  

Hanna Szafrańska


-----------------------------------------------------------------------------


GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: