Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2019

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży – relacja

06-12-2019

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Podczas listopadowych zajęć w bibliotece świętowaliśmy 117. urodziny Pluszowego Misia, który jest niezmiennie inspiracją dla pisarzy i ilustratorów do tworzenia opowieści  dla najmłodszych. Miś to jedna z popularniejszych zabawek, przyjaciel dzieci, towarzysz pomagający zasypiać i pocieszyciel, walczący z codziennymi smutkami.

Każde spotkanie z misiowym bohaterem zaczynaliśmy od czytania książek, wśród których znalazły się takie tytuły jak: „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza, il. Emilia Dziubak; „Pan Miś chrapie” Karmy Wilson, il. Jane Chapman; „Kto przytuli Misia Tulisia” Davida Mellinga. Każda z historii opowiadała o wartościach przyjaźni, bliskości i zaletach płynących z przytulania. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz grono bohaterów z książek i bajek. Była to okazja do przypomnienia niedźwiadków z dobranocek – Misia Uszatka, Kudłatka, Colargola, Gumisiów czy Troskliwych Misiów. Rozmowie towarzyszyły również zabawy polegające na wyszukiwaniu niedźwiadków, liczne zagadki i rebusy oraz ćwiczenia manualne i fizyczne (karmienie misia czy podążanie za śladami zwierząt).

W części warsztatowej dzieci wykonywały kolorowe laurki dla pluszowego solenizanta, życząc mu kolejnych stu lat, opiekuńczych właścicieli i niesłabnącej popularności. Na zakończenie zajęć najmłodsi czytelnicy mogli zagłosować na ulubioną książkę o misiach, biorących udział w listopadowym Pojedynku Książek.

Marcelina Janisz

---------------------------------------------------------------------------