Archiwum wydarzeń 2018

Zapisane w terenie - gra miejska zorganizowana w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

25-09-2018

Zapisane w terenie – gra miejska zorganizowana w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

w ramach XXVI. Europejskich Dni Dziedzictwa

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, Oddział dla Dzieci i Młodzieży przygotował historyczno-literacką grę miejską - „Zapisane w terenie”. W grze wzięła udział młodzież w wieku gimnazjalnym.

15 września 2018 r. o godz. 10:00 uczestnicy zabawy obejrzeli film dokumentalny o Franciszku Kotuli, następnie zaopatrzeni w mapę miasta i Kartę Gry rozpoczęli „wyścig”. W grze wzięło udział 6 drużyn z rzeszowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie oraz ich opiekunowie musieli pokonać 10 punktów kontrolnych. W każdym z nich czekało zadanie lub pytanie do rozwiązania oraz podpowiedź do kolejnego etapu gry . Odpowiedzi należało wpisać do KG. Uczestnicy odwiedzili, m.in.: Zamek Lubomirskich, księgarnię „Epoka”, przeszli najstarszą ulicą Rzeszowa zwaną dawniej Pańską, zawitali do Czytelni WiMBP, Urzędu Marszałkowskiego i Wypożyczalni Muzycznej. Dłużej zatrzymali się na Rynku, jedno z zadań polegało na znalezieniu tablicy pamiątkowej na Ratuszu. Kolejnym zadaniem było poszukiwanie daty odbudowy studni. Na „Starym Cmentarzu” drużyny spotkały tajemniczego Agenta, od którego dostały koperty z zadaniami. Należało znaleźć na murze tablice upamiętniające osoby zasłużone dla miasta oraz rozszyfrować znaczenie znaku kotwicy.

Ostatnim etapem i zarazem metą gry miejskiej był Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Udział w grze przyniósł wiele emocji, w zabawie nie przeszkodził nawet deszcz. Drużyny, które uzyskały największą liczbę punktów otrzymały nagrody w postaci kart podarunkowych do Empiku i innych ciekawych gadżetów, pozostałym uczestnikom wręczono nagrody pocieszenia. Tegorocznymi zwycięzcami zostały uczennice Zespołu Szkół nr 4, II miejsce wywalczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21, a III miejsce przypadło uczennicom Szkoły Podstawowej nr 1.

Zwycięzcom nagrody wręczyły: Monika Ohar-Pawiak – Z-ca Dyrektora WiMBP w Rzeszowie, Renata Pasternak – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów WiMBP w Rzeszowie oraz Agnieszka Dworak – kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie.

Biblioteka składa serdeczne podziękowania sponsorom nagród oraz partnerom Gry miejskiej: Punktowi Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów oraz Głównemu Punktowi Informacyjnemu o Funduszach Europejskich w Rzeszowie.

Anna Pieniążek

Wywiad: http://radiovia.com.pl/aktualnosci/zapisane-w-terenie-gra-miejska-w-ramach-europejskich-dni-dziedzictwa

-------------------------------------------------------------------------------------