Archiwum wydarzeń 2018

16-08-2018

„Hello! Hola! Hallo! Bonjour! Ciao! – Lato z Punktem Informacji Europejskiej – Europe Direct Rzeszów – relacja z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży

Czas wakacji sprzyja podróżowaniu i poznawaniu urokliwych zakątków Polski i Europy. Znajomość mapy i umiejętność jej odczytywania przydała się uczestnikom warsztatów edukacyjnych pt. „Europa w pigułce”, które poprowadziła Sylwia Mazur, konsultantka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów. Podczas wakacyjnych zajęć dzieci mogły sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę o Unii Europejskiej, rozwiązując łamigłówki. Trzeba było wykazać się znajomością waluty UE, hymnu czy instytucji zarządzających wspólnotą.

Oprócz rozmowy o historii i korzeniach Unii Europejskiej, pojawiły się również kreatywne zabawy z mapą. Dzieci wskazywały poszczególne kraje, zakreślały kontury państw należących do UE i poznawały położenie geograficzne kontynentu europejskiego. Europa to wspólna historia, kultura oraz język. Rolą Unii Europejskiej jest jednoczenie ludzi i obywateli, którzy tworzą i wpływają na kształt europejskiej wspólnoty. Jednak zanim powstała idea stworzenia Unii, Europejczycy po doświadczeniach wojennych postanowili zintegrować Europę. Utworzono w 1951 roku Europejską Wspólnotę Węgla i Stali,  w 1957 r. Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), a rok później Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Prowadząca poruszyła również kwestię rozszerzania Unii o kolejne kraje oraz odniosła się do problemu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Uczestnicy wakacyjnych warsztatów podsumowali swoją wiedzę rozwiązując test dotyczący kolejnych etapów rozszerzania się Unii Europejskiej.

Marcelina Janisz

-----------------------------------------------------------------------------