Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
19296311 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2013

"DROGA" Cormac McCarthy - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

17-12-2013

„Droga” Cormac McCarthy

 

Na ostatnim w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży rozmawialiśmy o książce Cormaca McCarthy „Droga”. Jest to chwytająca za serce opowieść o świecie apokalipsy spełnionej, powieść drogi, szara i melancholijna, ale też i niezwykle poruszająca i dająca do myślenia lektura. Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie, chociaż odnosi się wrażenie, jakby czytało się dziennik podróży. I właściwie nie wiadomo kto pisze ten dziennik, ponieważ nawet nie znamy imion głównych bohaterów – ojca i syna. To właśnie z nimi wędrujemy przez ponury, zniszczony przez ludzkość świat, w którym już nie obowiązują żadne reguły, liczy się tylko jedno – przetrwanie. Niestety przeżycie nie jest łatwe w tej jałowej pustej krainie, gdzie nawet padający śnieg jest szary, pola są wyjałowione a drzewa martwe, nie ma zwierząt, nie ma roślin, nie ma nic. Mężczyzna i dziecko całymi dniami przemierzają wymarłe i spustoszone miasteczka w poszukiwaniu jedzenia. Brudni, głodni i zziębnięci. Są na granicy wytrzymałości, jednak cały czas idą. Ojciec stara się chronić syna przed wszelkim złem, zdegenerowanymi nieznajomymi, kanibalami i padlinożercami. Chłopiec, natomiast pilnuje ojca, by ten nie przekraczał granic.

 

Cała powieść jest niezwykle ponura i dramatyczna. Postapokaliptyczny świat stworzony przez McCarthy'ego przeraża. Nie wiemy nic o straszliwym kataklizmie, który zniszczył prawie całe życie na Ziemi. Nie wiemy co tak naprawdę się wydarzyło i gdy nagle znajdujemy się w samym środku tego ziemskiego piekła razem z bohaterami, czujemy się tak samo zagubieni i przestraszeni jak oni. Chcemy przetrwać, znaleźć jakąś nadzieję w tym przerażającym obumarłym świecie, wierzyć, że jest jakaś przyszłość i że ta wędrówka ma sens.

oprac. Agnieszka Dworak

 

„Książka pokazuje, że każdy ma w życiu do przejścia swoją własna drogę. Czasami możemy mieć z górki, czasami pod górkę. Ważne, aby nie zagubić własnej tożsamości, własnego człowieczeństwa”.

Daria

 

„Książka jest porywająca. Autor prezentuje ciekawy zabieg stylistyczny – dialogi nie są wydzielone, jak to zwykle bywa,  lecz wkomponowane w treść. Zderzenie mieszanki stylów, mroczny klimat, przejmujące opisy przyrody, wspomnienia przeplatane dialogami oraz narracją jakby z pamiętnika, sprawiają, że powieść tętni emocjami i trzyma w napięciu do samego końca. Polecam. ”

Sylwia

 

„Wsparcie jednej osoby, nieważne jak małej może dodać skrzydeł, nawet tym najbardziej słabym i wątpiącym.”

Kasia

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: