19038560 razy

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2013

O książce „Części intymne” Izabeli Sowy - spotkanie w DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

16-07-2013

„Części intymne”

Izabela Sowa

Spotkanie DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

Najnowsza książka Izabeli Sowy zatytułowana: „Części intymne” nieznacznie odbiega od dotychczasowego stylu pisarskiego autorki. Stanowi ironiczną opowieść o rynku wydawniczym, o czytelnikach, krytykach i pisarzach.

Janusz jest bestsellerowym autorem. W swoich książkach pisze o ciekawych wyprawach, a prawda jest taka, że nigdy nie podróżował, a wręcz niechętnie wstaje ze swojego ulubionego fotela. Pierwszą książkę napisał, aby wygrać zakład – i nagle odniósł sukces, więc napisał kolejne. Właśnie pracuje nad czwartą, kiedy dostaje intratną propozycję udziału w serii spotkań autorskich. Podróż ta stanowi dla Janusza szansę, nie tylko na poznanie swoich czytelników, ale też i na wyrwanie się z życiowego marazmu, który zdaje się coraz bardziej mu dokuczać…

Mimo pozornej lekkości i sporej dozy humoru, "Części intymne" zawierają wiele ważnych przesłań oraz podsuwają czytelnikowi wiele pytań. Przedstawienie rzeczywistości środowiska wydawniczego nasuwa pytanie o kondycję polskiej literatury i… polskich czytelników. Spotykamy tutaj całą galerię postaci: emerytki zmęczone programami w telewizji, pełne entuzjazmu bibliotekarki, młodzież szczerą aż do bólu… Wszędzie pisarz spotyka się z ludźmi, którzy tylko na pozór wydają się być  jednakowi, a w głębi, podobnie jak sam główny bohater są znudzeni szarym życiem, czasami niedojrzali, ale podobnie jak on marzą o zwykłym szczęściu i podróżach. Co więcej, okazuje się też, że Janusz to plagiator - korzysta z zamieszczanych w Internecie cudzych relacji z podróży. Mimo że, w oczach swoich fanów jawi się jako człowiek, który wiele przeżył i zobaczył, tak naprawdę niewiele wie o życiu. Jego spotkania z czytelnikami wydają się być niewygodną koniecznością w pokonywaniu kolejnych szczebli pisarskiej kariery. Jako współczesny pisarz staje przed trudnym zadaniem przekonania czytelnika do kupna książki i sprostania oczekiwaniom niejednokrotnie, wymagającego odbiorcy.

Chyba każdy z nas zastanawia się czasami jak by to było zostać znanym pisarzem i jak wygląda cały pisarski fach oraz spotkania z czytelnikami z punktu widzenia samego autora? Oto otrzymujemy odpowiedź, w postaci niepozornej opowieści, traktującej temat z lekką doza humoru i ironii.

oprac. Agnieszka Dworak

Opinie Klubowiczek:

„Powieść przedstawia rzeczywistość z punktu widzenia sławnego pisarza - Janusza. Nie jest on ideałem, posunął się nawet do plagiatu, ale jego prostolinijność dodaje opowieści dużo humoru. „Części intymne„ to książka „lekka”, lecz nie pusta. Ciekawe, realistyczne postaci, dużo ironii i prowincja przedstawiona w krzywym zwierciadle – tak można streścić całą powieść”.

Weronika

„Książka jest niezwykle refleksyjna i wciągająca, miarkuje napięcie, w miarę czytania. Główny bohater jawi się, jako postać bardzo rzeczywista i ukazuje nam świat dość ironicznie.

Autorka ciekawie nakreśla różnice pokoleniowe dotyczące nie tylko, czytania książek, ale też i światopoglądów (…). Polecam każdemu, kto lubi dobrą i mądra literaturę”.

Sylwia

----------------------------------------------------------------------------------------------------